Postinumeroalue · Ranua

97715 Raiskio

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat153koko maa 5 635 971
Mediaanitulo19 700 €−25 % vs. koko maa
Keski-ikä51 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut11 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 97715 Raiskio (Ranua) asui 153 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 51 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 304,0 km², joten asukkaita on 0,5 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 19 700 € vuodessa verojen jälkeen, 25 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 830. korkein 2 927 alueesta ja 6. kunnan 8 postinumeroalueesta.

7 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 11 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 13,5 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 81 asuntokuntaa, keskimäärin 1,90 henkeä taloudessa, ja 81 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 97715 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat19 700 €
Keskitulo, asukkaat22 548 €
Mediaanitulo, taloudet32 979 €
Keskitulo, taloudet36 273 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

26 %67 %7 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1513,7 %
16–193,3 %
20–295,2 %
30–3911,8 %
40–496,5 %
50–596,5 %
60–6926,1 %
70–7919,6 %
80+7,2 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (129 henkeä).

Vain perusaste31,8 %
Ylioppilastutkinto1,6 %
Ammatillinen55,8 %
Alempi korkeakoulu10,1 %
Ylempi korkeakoulu0,8 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset29,4 %
Työttömät4,6 %
Opiskelijat3,3 %
Eläkeläiset44,4 %
Lapset 0–1413,1 %
Muut5,2 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat81
Henkeä / asuntokunta1,90
Omistusasunnoissa81 %
Vuokra-asunnoissa12 %
Yksinasuvien taloudet48 %
Lapsitaloudet12 %
Asuntojen keskikoko90,3 m²
Asumisväljyys50,4 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit147
Työpaikat alueella14

Ranua: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Ranua

  1. 97780 Kuukasjärvi – Petäjäjärvi26 986 €
  2. 97785 Kelankylä24 248 €
  3. 97700 Ranua Keskus23 782 €
  4. 97765 Kuha-Impiö-Itäranua22 381 €
  5. 97720 Yli-Simo – Raiskio20 061 €
  6. 97665 Pohjasperä19 515 €
  7. 97760 Saariharju18 658 €

Lähimmät postinumerot

  1. 97685 Siika-Kämä17 564 €
  2. 97690 Sulaoja26 246 €
  3. 97700 Ranua Keskus23 782 €
  4. 97720 Yli-Simo – Raiskio20 061 €
  5. 97760 Saariharju18 658 €
  6. 97765 Kuha-Impiö-Itäranua22 381 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.