Postinumeroalue · Ranua

97760 Saariharju

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat98koko maa 5 635 971
Mediaanitulo18 658 €−29 % vs. koko maa
Keski-ikä60 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut23 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 97760 Saariharju (Ranua) asui 98 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 60 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 182,3 km², joten asukkaita on 0,5 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 18 658 € vuodessa verojen jälkeen, 29 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 871. korkein 2 927 alueesta ja 8. kunnan 8 postinumeroalueesta.

8 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 23 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Alueella on 57 asuntokuntaa, keskimäärin 1,70 henkeä taloudessa, ja 86 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 97760 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat18 658 €
Keskitulo, asukkaat21 351 €
Mediaanitulo, taloudet31 500 €
Keskitulo, taloudet35 969 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

35 %56 %8 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–151,0 %
16–195,1 %
20–295,1 %
30–394,1 %
40–499,2 %
50–5914,3 %
60–6926,5 %
70–7925,5 %
80+9,2 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (96 henkeä).

Vain perusaste24,0 %
Ylioppilastutkinto1,0 %
Ammatillinen52,1 %
Alempi korkeakoulu20,8 %
Ylempi korkeakoulu2,1 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset36,7 %
Työttömät3,1 %
Opiskelijat4,1 %
Eläkeläiset51,0 %
Lapset 0–141,0 %
Muut4,1 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat57
Henkeä / asuntokunta1,70
Omistusasunnoissa86 %
Vuokra-asunnoissa12 %
Yksinasuvien taloudet51 %
Lapsitaloudet4 %
Asuntojen keskikoko88,6 m²
Asumisväljyys54,5 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit67
Työpaikat alueella12

Ranua: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Ranua

  1. 97780 Kuukasjärvi – Petäjäjärvi26 986 €
  2. 97785 Kelankylä24 248 €
  3. 97700 Ranua Keskus23 782 €
  4. 97765 Kuha-Impiö-Itäranua22 381 €
  5. 97720 Yli-Simo – Raiskio20 061 €
  6. 97715 Raiskio19 700 €
  7. 97665 Pohjasperä19 515 €

Lähimmät postinumerot

  1. 97700 Ranua Keskus23 782 €
  2. 97715 Raiskio19 700 €
  3. 97720 Yli-Simo – Raiskio20 061 €
  4. 97765 Kuha-Impiö-Itäranua22 381 €
  5. 97780 Kuukasjärvi – Petäjäjärvi26 986 €
  6. 97785 Kelankylä24 248 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.