Postinumeroalue · Ranua

97720 Yli-Simo – Raiskio

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat79koko maa 5 635 971
Mediaanitulo20 061 €−24 % vs. koko maa
Keski-ikä54 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut19 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 97720 Yli-Simo – Raiskio (Ranua) asui 79 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 54 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 69,7 km², joten asukkaita on 1,1 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 20 061 € vuodessa verojen jälkeen, 24 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 801. korkein 2 927 alueesta ja 5. kunnan 8 postinumeroalueesta.

16 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 19 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Alueella on 47 asuntokuntaa, keskimäärin 1,70 henkeä taloudessa, ja 79 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 97720 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat20 061 €
Keskitulo, asukkaat24 542 €
Mediaanitulo, taloudet26 759 €
Keskitulo, taloudet36 085 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

33 %51 %16 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1512,7 %
16–190,0 %
20–293,8 %
30–3910,1 %
40–4911,4 %
50–595,1 %
60–6932,9 %
70–7913,9 %
80+10,1 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (69 henkeä).

Vain perusaste18,8 %
Ylioppilastutkinto4,3 %
Ammatillinen58,0 %
Alempi korkeakoulu14,5 %
Ylempi korkeakoulu4,3 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset30,4 %
Työttömät6,3 %
Opiskelijat3,8 %
Eläkeläiset48,1 %
Lapset 0–1410,1 %
Muut1,3 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat47
Henkeä / asuntokunta1,70
Omistusasunnoissa79 %
Vuokra-asunnoissa17 %
Yksinasuvien taloudet57 %
Lapsitaloudet15 %
Asuntojen keskikoko87,0 m²
Asumisväljyys53,8 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja6 %
Kesämökit34
Työpaikat alueella10

Ranua: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Ranua

  1. 97780 Kuukasjärvi – Petäjäjärvi26 986 €
  2. 97785 Kelankylä24 248 €
  3. 97700 Ranua Keskus23 782 €
  4. 97765 Kuha-Impiö-Itäranua22 381 €
  5. 97715 Raiskio19 700 €
  6. 97665 Pohjasperä19 515 €
  7. 97760 Saariharju18 658 €

Lähimmät postinumerot

  1. 97690 Sulaoja26 246 €
  2. 97700 Ranua Keskus23 782 €
  3. 97715 Raiskio19 700 €
  4. 97760 Saariharju18 658 €
  5. 97765 Kuha-Impiö-Itäranua22 381 €
  6. 97780 Kuukasjärvi – Petäjäjärvi26 986 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.