Postinumeroalue · Järvenpää

04400 Loutti

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat11 791koko maa 5 635 971
Mediaanitulo28 457 €+8 % vs. koko maa
Keski-ikä45 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut39 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 04400 Loutti (Järvenpää) asui 11 791 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 45 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 9,9 km², joten asukkaita on 1 197 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 28 457 € vuodessa verojen jälkeen, 8 % enemmän kuin koko maassa. Se on 561. korkein 2 927 alueesta ja 5. kunnan 7 postinumeroalueesta.

23 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 39 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 12,8 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 6 725 asuntokuntaa, keskimäärin 1,70 henkeä taloudessa, ja 57 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 04400 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat28 457 €
Keskitulo, asukkaat30 749 €
Mediaanitulo, taloudet36 862 €
Keskitulo, taloudet45 711 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

15 %61 %23 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1514,0 %
16–193,8 %
20–2912,6 %
30–3914,8 %
40–4912,4 %
50–5910,5 %
60–6913,1 %
70–7912,8 %
80+6,0 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (9 960 henkeä).

Vain perusaste20,1 %
Ylioppilastutkinto6,8 %
Ammatillinen33,7 %
Alempi korkeakoulu25,0 %
Ylempi korkeakoulu14,4 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset44,6 %
Työttömät6,6 %
Opiskelijat6,4 %
Eläkeläiset26,5 %
Lapset 0–1413,1 %
Muut2,8 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat6 725
Henkeä / asuntokunta1,70
Omistusasunnoissa57 %
Vuokra-asunnoissa42 %
Yksinasuvien taloudet54 %
Lapsitaloudet16 %
Asuntojen keskikoko68,1 m²
Asumisväljyys39,6 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja72 %
Kesämökit16
Työpaikat alueella3 701

Järvenpää: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Järvenpää

  1. 04480 Haarajoki33 405 €
  2. 04460 Nummenkylä32 575 €
  3. 04420 Kyrölä32 102 €
  4. 04430 Kinnari-Mikonkorpi31 597 €
  5. 04410 Järvenpää Keskus27 323 €
  6. 04440 Jamppa25 502 €

Lähimmät postinumerot

  1. 04370 Rusutjärvi31 269 €
  2. 04380 Tuomala31 870 €
  3. 04390 Jäniksenlinna32 436 €
  4. 04410 Järvenpää Keskus27 323 €
  5. 04420 Kyrölä32 102 €
  6. 04430 Kinnari-Mikonkorpi31 597 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.