Postinumeroalue · Järvenpää

04480 Haarajoki

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat2 322koko maa 5 635 971
Mediaanitulo33 405 €+27 % vs. koko maa
Keski-ikä39 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut39 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 04480 Haarajoki (Järvenpää) asui 2 322 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 39 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 19,7 km², joten asukkaita on 118 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 33 405 € vuodessa verojen jälkeen, 27 % enemmän kuin koko maassa. Se on 71. korkein 2 927 alueesta ja 1. kunnan 7 postinumeroalueesta.

34 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista enemmän.

Korkeakoulututkinto on 39 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 5,9 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 847 asuntokuntaa, keskimäärin 2,70 henkeä taloudessa, ja 90 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 04480 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat33 405 €
Keskitulo, asukkaat35 227 €
Mediaanitulo, taloudet69 509 €
Keskitulo, taloudet72 067 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

16 %50 %34 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1521,2 %
16–198,3 %
20–296,5 %
30–3912,2 %
40–4916,8 %
50–5917,0 %
60–699,6 %
70–796,9 %
80+1,4 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (1 725 henkeä).

Vain perusaste18,1 %
Ylioppilastutkinto6,6 %
Ammatillinen36,6 %
Alempi korkeakoulu23,3 %
Ylempi korkeakoulu15,4 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset52,7 %
Työttömät3,3 %
Opiskelijat8,5 %
Eläkeläiset13,3 %
Lapset 0–1419,5 %
Muut2,8 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat847
Henkeä / asuntokunta2,70
Omistusasunnoissa90 %
Vuokra-asunnoissa9 %
Yksinasuvien taloudet19 %
Lapsitaloudet39 %
Asuntojen keskikoko118,6 m²
Asumisväljyys44,3 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja4 %
Kesämökit111
Työpaikat alueella321

Järvenpää: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Järvenpää

  1. 04460 Nummenkylä32 575 €
  2. 04420 Kyrölä32 102 €
  3. 04430 Kinnari-Mikonkorpi31 597 €
  4. 04400 Loutti28 457 €
  5. 04410 Järvenpää Keskus27 323 €
  6. 04440 Jamppa25 502 €

Lähimmät postinumerot

  1. 04430 Kinnari-Mikonkorpi31 597 €
  2. 04440 Jamppa25 502 €
  3. 04460 Nummenkylä32 575 €
  4. 04500 Kellokoski30 889 €
  5. 04530 Ohkola31 676 €
  6. 04600 Mäntsälä Keskus26 566 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.