Postinumeroalue · Järvenpää

04460 Nummenkylä

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat1 991koko maa 5 635 971
Mediaanitulo32 575 €+24 % vs. koko maa
Keski-ikä38 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut39 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 04460 Nummenkylä (Järvenpää) asui 1 991 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 38 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 1,9 km², joten asukkaita on 1 072 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 32 575 € vuodessa verojen jälkeen, 24 % enemmän kuin koko maassa. Se on 93. korkein 2 927 alueesta ja 2. kunnan 7 postinumeroalueesta.

31 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista enemmän.

Korkeakoulututkinto on 39 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 8,6 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 838 asuntokuntaa, keskimäärin 2,40 henkeä taloudessa, ja 72 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 04460 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat32 575 €
Keskitulo, asukkaat34 433 €
Mediaanitulo, taloudet58 451 €
Keskitulo, taloudet61 967 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

12 %57 %31 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1521,8 %
16–195,2 %
20–299,6 %
30–3916,1 %
40–4916,6 %
50–5913,4 %
60–6910,4 %
70–796,0 %
80+0,8 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (1 500 henkeä).

Vain perusaste15,8 %
Ylioppilastutkinto5,5 %
Ammatillinen40,2 %
Alempi korkeakoulu26,5 %
Ylempi korkeakoulu12,0 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset52,1 %
Työttömät4,9 %
Opiskelijat7,4 %
Eläkeläiset12,6 %
Lapset 0–1420,4 %
Muut2,5 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat838
Henkeä / asuntokunta2,40
Omistusasunnoissa72 %
Vuokra-asunnoissa28 %
Yksinasuvien taloudet29 %
Lapsitaloudet33 %
Asuntojen keskikoko92,1 m²
Asumisväljyys39,2 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja11 %
Kesämökit1
Työpaikat alueella152

Järvenpää: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Järvenpää

  1. 04480 Haarajoki33 405 €
  2. 04420 Kyrölä32 102 €
  3. 04430 Kinnari-Mikonkorpi31 597 €
  4. 04400 Loutti28 457 €
  5. 04410 Järvenpää Keskus27 323 €
  6. 04440 Jamppa25 502 €

Lähimmät postinumerot

  1. 04420 Kyrölä32 102 €
  2. 04430 Kinnari-Mikonkorpi31 597 €
  3. 04440 Jamppa25 502 €
  4. 04480 Haarajoki33 405 €
  5. 04500 Kellokoski30 889 €
  6. 04530 Ohkola31 676 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.