Postinumeroalue · Järvenpää
04440 Jamppa
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 04440 Jamppa (Järvenpää) asui 4 136 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 43 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 6,1 km², joten asukkaita on 673 neliökilometrillä.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 25 502 € vuodessa verojen jälkeen, 3 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 358. korkein 2 927 alueesta ja 7. kunnan 7 postinumeroalueesta.
16 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 25 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 18,8 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 2 193 asuntokuntaa, keskimäärin 1,90 henkeä taloudessa, ja 46 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (3 353 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Järvenpää: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Järvenpää
- 04480 Haarajoki33 405 €
- 04460 Nummenkylä32 575 €
- 04420 Kyrölä32 102 €
- 04430 Kinnari-Mikonkorpi31 597 €
- 04400 Loutti28 457 €
- 04410 Järvenpää Keskus27 323 €
Lähimmät postinumerot
- 04410 Järvenpää Keskus27 323 €
- 04420 Kyrölä32 102 €
- 04430 Kinnari-Mikonkorpi31 597 €
- 04460 Nummenkylä32 575 €
- 04480 Haarajoki33 405 €
- 04500 Kellokoski30 889 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.