Postinumeroalue · Mäntsälä
04630 Sääksjärvi
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 04630 Sääksjärvi (Mäntsälä) asui 785 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 44 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 68,1 km², joten asukkaita on 12 neliökilometrillä.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 29 621 € vuodessa verojen jälkeen, 12 % enemmän kuin koko maassa. Se on 347. korkein 2 927 alueesta ja 5. kunnan 12 postinumeroalueesta.
25 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 24 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 9,8 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 337 asuntokuntaa, keskimäärin 2,30 henkeä taloudessa, ja 96 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (620 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Mäntsälä: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Mäntsälä
- 04620 Kaunismäki32 467 €
- 04530 Ohkola31 676 €
- 04820 Kaukalampi30 743 €
- 04660 Numminen29 750 €
- 04680 Hirvihaara29 386 €
- 04920 Saarentaus29 057 €
- 04940 Levanto28 701 €
- 04740 Sälinkää27 461 €
- 04840 Hautjärvi27 265 €
- 04600 Mäntsälä Keskus26 566 €
- 04770 Sahakylä25 564 €
Lähimmät postinumerot
- 04530 Ohkola31 676 €
- 04600 Mäntsälä Keskus26 566 €
- 04620 Kaunismäki32 467 €
- 04660 Numminen29 750 €
- 04680 Hirvihaara29 386 €
- 04740 Sälinkää27 461 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.