Postinumeroalue · Mäntsälä

04530 Ohkola

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat900koko maa 5 635 971
Mediaanitulo31 676 €+20 % vs. koko maa
Keski-ikä42 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut35 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 04530 Ohkola (Mäntsälä) asui 900 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 42 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 50,7 km², joten asukkaita on 18 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 31 676 € vuodessa verojen jälkeen, 20 % enemmän kuin koko maassa. Se on 152. korkein 2 927 alueesta ja 2. kunnan 12 postinumeroalueesta.

29 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 35 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 6,4 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 349 asuntokuntaa, keskimäärin 2,60 henkeä taloudessa, ja 97 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 04530 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat31 676 €
Keskitulo, asukkaat33 786 €
Mediaanitulo, taloudet62 964 €
Keskitulo, taloudet64 344 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

13 %58 %29 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1522,7 %
16–196,6 %
20–293,8 %
30–3910,4 %
40–4916,0 %
50–5915,3 %
60–6912,3 %
70–799,4 %
80+3,4 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (658 henkeä).

Vain perusaste14,7 %
Ylioppilastutkinto4,3 %
Ammatillinen45,6 %
Alempi korkeakoulu25,2 %
Ylempi korkeakoulu10,2 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset47,0 %
Työttömät3,2 %
Opiskelijat7,6 %
Eläkeläiset19,9 %
Lapset 0–1420,8 %
Muut1,6 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat349
Henkeä / asuntokunta2,60
Omistusasunnoissa97 %
Vuokra-asunnoissa2 %
Yksinasuvien taloudet24 %
Lapsitaloudet33 %
Asuntojen keskikoko121,1 m²
Asumisväljyys47,9 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit51
Työpaikat alueella85

Mäntsälä: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Mäntsälä

  1. 04620 Kaunismäki32 467 €
  2. 04820 Kaukalampi30 743 €
  3. 04660 Numminen29 750 €
  4. 04630 Sääksjärvi29 621 €
  5. 04680 Hirvihaara29 386 €
  6. 04920 Saarentaus29 057 €
  7. 04940 Levanto28 701 €
  8. 04740 Sälinkää27 461 €
  9. 04840 Hautjärvi27 265 €
  10. 04600 Mäntsälä Keskus26 566 €
  11. 04770 Sahakylä25 564 €

Lähimmät postinumerot

  1. 04460 Nummenkylä32 575 €
  2. 04480 Haarajoki33 405 €
  3. 04500 Kellokoski30 889 €
  4. 04600 Mäntsälä Keskus26 566 €
  5. 04620 Kaunismäki32 467 €
  6. 04630 Sääksjärvi29 621 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.