Postinumeroalue · Mäntsälä

04840 Hautjärvi

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat220koko maa 5 635 971
Mediaanitulo27 265 €+3 % vs. koko maa
Keski-ikä49 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut21 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 04840 Hautjärvi (Mäntsälä) asui 220 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 49 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 35,2 km², joten asukkaita on 6,3 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 27 265 € vuodessa verojen jälkeen, 3 % enemmän kuin koko maassa. Se on 841. korkein 2 927 alueesta ja 10. kunnan 12 postinumeroalueesta.

27 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 21 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 9,1 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 105 asuntokuntaa, keskimäärin 2,10 henkeä taloudessa, ja 90 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 04840 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat27 265 €
Keskitulo, asukkaat34 768 €
Mediaanitulo, taloudet48 625 €
Keskitulo, taloudet62 970 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

24 %49 %27 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1512,7 %
16–192,7 %
20–297,7 %
30–3910,0 %
40–4912,7 %
50–5916,4 %
60–6920,5 %
70–7910,0 %
80+7,3 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (190 henkeä).

Vain perusaste27,9 %
Ylioppilastutkinto6,8 %
Ammatillinen44,7 %
Alempi korkeakoulu16,3 %
Ylempi korkeakoulu4,2 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset45,5 %
Työttömät4,5 %
Opiskelijat4,1 %
Eläkeläiset29,5 %
Lapset 0–1412,3 %
Muut4,1 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat105
Henkeä / asuntokunta2,10
Omistusasunnoissa90 %
Vuokra-asunnoissa5 %
Yksinasuvien taloudet35 %
Lapsitaloudet15 %
Asuntojen keskikoko103,7 m²
Asumisväljyys48,7 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit104
Työpaikat alueella30

Mäntsälä: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Mäntsälä

  1. 04620 Kaunismäki32 467 €
  2. 04530 Ohkola31 676 €
  3. 04820 Kaukalampi30 743 €
  4. 04660 Numminen29 750 €
  5. 04630 Sääksjärvi29 621 €
  6. 04680 Hirvihaara29 386 €
  7. 04920 Saarentaus29 057 €
  8. 04940 Levanto28 701 €
  9. 04740 Sälinkää27 461 €
  10. 04600 Mäntsälä Keskus26 566 €
  11. 04770 Sahakylä25 564 €

Lähimmät postinumerot

  1. 04740 Sälinkää27 461 €
  2. 04770 Sahakylä25 564 €
  3. 04820 Kaukalampi30 743 €
  4. 04920 Saarentaus29 057 €
  5. 04940 Levanto28 701 €
  6. 05100 Röykkä30 878 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.