Postinumeroalue · Mäntsälä

04940 Levanto

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat276koko maa 5 635 971
Mediaanitulo28 701 €+9 % vs. koko maa
Keski-ikä44 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut29 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 04940 Levanto (Mäntsälä) asui 276 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 44 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 20,0 km², joten asukkaita on 14 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 28 701 € vuodessa verojen jälkeen, 9 % enemmän kuin koko maassa. Se on 518. korkein 2 927 alueesta ja 8. kunnan 12 postinumeroalueesta.

21 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 29 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 8,7 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 117 asuntokuntaa, keskimäärin 2,40 henkeä taloudessa, ja 91 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 04940 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat28 701 €
Keskitulo, asukkaat29 213 €
Mediaanitulo, taloudet50 002 €
Keskitulo, taloudet54 056 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

22 %57 %21 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1518,8 %
16–195,8 %
20–296,2 %
30–399,4 %
40–4914,5 %
50–5916,3 %
60–6912,7 %
70–7910,9 %
80+5,4 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (215 henkeä).

Vain perusaste20,5 %
Ylioppilastutkinto5,6 %
Ammatillinen44,7 %
Alempi korkeakoulu20,5 %
Ylempi korkeakoulu8,8 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset45,7 %
Työttömät4,3 %
Opiskelijat6,5 %
Eläkeläiset22,5 %
Lapset 0–1417,8 %
Muut3,3 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat117
Henkeä / asuntokunta2,40
Omistusasunnoissa91 %
Vuokra-asunnoissa5 %
Yksinasuvien taloudet30 %
Lapsitaloudet26 %
Asuntojen keskikoko114,9 m²
Asumisväljyys49,1 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja5 %
Kesämökit62
Työpaikat alueella22

Mäntsälä: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Mäntsälä

  1. 04620 Kaunismäki32 467 €
  2. 04530 Ohkola31 676 €
  3. 04820 Kaukalampi30 743 €
  4. 04660 Numminen29 750 €
  5. 04630 Sääksjärvi29 621 €
  6. 04680 Hirvihaara29 386 €
  7. 04920 Saarentaus29 057 €
  8. 04740 Sälinkää27 461 €
  9. 04840 Hautjärvi27 265 €
  10. 04600 Mäntsälä Keskus26 566 €
  11. 04770 Sahakylä25 564 €

Lähimmät postinumerot

  1. 04820 Kaukalampi30 743 €
  2. 04840 Hautjärvi27 265 €
  3. 04920 Saarentaus29 057 €
  4. 05100 Röykkä30 878 €
  5. 05200 Rajamäki30 554 €
  6. 05250 Kiljava27 411 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.