Postinumeroalue · Porvoo

07320 Jakari-Sannäs

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat446koko maa 5 635 971
Mediaanitulo30 783 €+17 % vs. koko maa
Keski-ikä44 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut30 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 07320 Jakari-Sannäs (Porvoo) asui 446 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 44 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 26,3 km², joten asukkaita on 17 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 30 783 € vuodessa verojen jälkeen, 17 % enemmän kuin koko maassa. Se on 223. korkein 2 927 alueesta ja 7. kunnan 23 postinumeroalueesta.

27 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 30 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 7,3 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 193 asuntokuntaa, keskimäärin 2,30 henkeä taloudessa, ja 96 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 07320 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat30 783 €
Keskitulo, asukkaat32 267 €
Mediaanitulo, taloudet54 573 €
Keskitulo, taloudet59 313 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

16 %57 %27 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1517,7 %
16–195,8 %
20–296,5 %
30–3911,4 %
40–4911,9 %
50–5917,0 %
60–6913,0 %
70–7911,4 %
80+5,2 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (353 henkeä).

Vain perusaste19,8 %
Ylioppilastutkinto4,5 %
Ammatillinen45,9 %
Alempi korkeakoulu21,2 %
Ylempi korkeakoulu8,5 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset48,7 %
Työttömät3,8 %
Opiskelijat5,8 %
Eläkeläiset23,1 %
Lapset 0–1416,6 %
Muut2,0 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat193
Henkeä / asuntokunta2,30
Omistusasunnoissa96 %
Vuokra-asunnoissa2 %
Yksinasuvien taloudet30 %
Lapsitaloudet25 %
Asuntojen keskikoko110,8 m²
Asumisväljyys49,2 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit65
Työpaikat alueella78

Porvoo: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Porvoo

  1. 06750 Tolkkinen33 923 €
  2. 06830 Kulloonkylä33 008 €
  3. 07110 Hinthaara32 363 €
  4. 07310 Sannainen31 370 €
  5. 06650 Hamari30 990 €
  6. 06500 Saksala-Suomenkylä30 832 €
  7. 06530 Kerkkoo30 372 €
  8. 07350 Gäddrag30 055 €
  9. 06450 Eestinmäki-Ernestas30 014 €
  10. 06200 Porvoo itäinen29 937 €
  11. 07280 Ilola29 819 €
  12. 06950 Emäsalo29 326 €

Kaikki 24 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 07230 Monninkylä29 057 €
  2. 07280 Ilola29 819 €
  3. 07310 Sannainen31 370 €
  4. 07350 Gäddrag30 055 €
  5. 07360 Tirmo28 869 €
  6. 07370 Pellinki25 490 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.