Postinumeroalue · Porvoo
06830 Kulloonkylä
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 06830 Kulloonkylä (Porvoo) asui 1 006 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 45 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 35,7 km², joten asukkaita on 28 neliökilometrillä.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 33 008 € vuodessa verojen jälkeen, 25 % enemmän kuin koko maassa. Se on 76. korkein 2 927 alueesta ja 2. kunnan 23 postinumeroalueesta.
35 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista enemmän.
Korkeakoulututkinto on 39 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 8,1 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 411 asuntokuntaa, keskimäärin 2,40 henkeä taloudessa, ja 93 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (787 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Porvoo: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Porvoo
- 06750 Tolkkinen33 923 €
- 07110 Hinthaara32 363 €
- 07310 Sannainen31 370 €
- 06650 Hamari30 990 €
- 06500 Saksala-Suomenkylä30 832 €
- 07320 Jakari-Sannäs30 783 €
- 06530 Kerkkoo30 372 €
- 07350 Gäddrag30 055 €
- 06450 Eestinmäki-Ernestas30 014 €
- 06200 Porvoo itäinen29 937 €
- 07280 Ilola29 819 €
- 06950 Emäsalo29 326 €
Lähimmät postinumerot
- 06530 Kerkkoo30 372 €
- 06650 Hamari30 990 €
- 06750 Tolkkinen33 923 €
- 06850 Kulloo–
- 06880 Kärrby30 370 €
- 06950 Emäsalo29 326 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.