Postinumeroalue · Porvoo

06950 Emäsalo

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat377koko maa 5 635 971
Mediaanitulo29 326 €+11 % vs. koko maa
Keski-ikä49 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut37 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 06950 Emäsalo (Porvoo) asui 377 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 49 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 36,8 km², joten asukkaita on 10 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 29 326 € vuodessa verojen jälkeen, 11 % enemmän kuin koko maassa. Se on 401. korkein 2 927 alueesta ja 13. kunnan 23 postinumeroalueesta.

27 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 37 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 5,6 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 177 asuntokuntaa, keskimäärin 2,10 henkeä taloudessa, ja 88 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 06950 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat29 326 €
Keskitulo, asukkaat34 355 €
Mediaanitulo, taloudet54 651 €
Keskitulo, taloudet61 128 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

18 %55 %27 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1514,3 %
16–194,2 %
20–295,0 %
30–399,3 %
40–4913,8 %
50–5913,0 %
60–6918,6 %
70–7914,1 %
80+7,7 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (313 henkeä).

Vain perusaste19,8 %
Ylioppilastutkinto6,7 %
Ammatillinen36,4 %
Alempi korkeakoulu27,5 %
Ylempi korkeakoulu9,6 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset44,6 %
Työttömät2,7 %
Opiskelijat4,8 %
Eläkeläiset32,9 %
Lapset 0–1413,0 %
Muut2,1 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat177
Henkeä / asuntokunta2,10
Omistusasunnoissa88 %
Vuokra-asunnoissa6 %
Yksinasuvien taloudet34 %
Lapsitaloudet19 %
Asuntojen keskikoko112,9 m²
Asumisväljyys54,4 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit448
Työpaikat alueella92

Porvoo: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Porvoo

  1. 06750 Tolkkinen33 923 €
  2. 06830 Kulloonkylä33 008 €
  3. 07110 Hinthaara32 363 €
  4. 07310 Sannainen31 370 €
  5. 06650 Hamari30 990 €
  6. 06500 Saksala-Suomenkylä30 832 €
  7. 07320 Jakari-Sannäs30 783 €
  8. 06530 Kerkkoo30 372 €
  9. 07350 Gäddrag30 055 €
  10. 06450 Eestinmäki-Ernestas30 014 €
  11. 06200 Porvoo itäinen29 937 €
  12. 07280 Ilola29 819 €

Kaikki 24 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 06830 Kulloonkylä33 008 €
  2. 06850 Kulloo–
  3. 06880 Kärrby30 370 €
  4. 07110 Hinthaara32 363 €
  5. 07130 Anttila29 295 €
  6. 07150 Laukkoski30 929 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.