Postinumeroalue · Porvoo

06750 Tolkkinen

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat2 071koko maa 5 635 971
Mediaanitulo33 923 €+29 % vs. koko maa
Keski-ikä39 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut44 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 06750 Tolkkinen (Porvoo) asui 2 071 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 39 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 13,5 km², joten asukkaita on 153 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 33 923 € vuodessa verojen jälkeen, 29 % enemmän kuin koko maassa. Se on 61. korkein 2 927 alueesta ja 1. kunnan 23 postinumeroalueesta.

38 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista enemmän.

Korkeakoulututkinto on 44 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 6,2 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 794 asuntokuntaa, keskimäärin 2,60 henkeä taloudessa, ja 90 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 06750 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat33 923 €
Keskitulo, asukkaat37 425 €
Mediaanitulo, taloudet68 135 €
Keskitulo, taloudet71 799 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

13 %49 %38 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1523,9 %
16–195,1 %
20–295,8 %
30–3914,9 %
40–4916,5 %
50–5912,8 %
60–6910,8 %
70–797,6 %
80+2,6 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (1 514 henkeä).

Vain perusaste15,9 %
Ylioppilastutkinto5,7 %
Ammatillinen34,1 %
Alempi korkeakoulu28,6 %
Ylempi korkeakoulu15,6 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset50,1 %
Työttömät3,3 %
Opiskelijat6,6 %
Eläkeläiset15,3 %
Lapset 0–1422,5 %
Muut2,1 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat794
Henkeä / asuntokunta2,60
Omistusasunnoissa90 %
Vuokra-asunnoissa9 %
Yksinasuvien taloudet20 %
Lapsitaloudet38 %
Asuntojen keskikoko109,6 m²
Asumisväljyys43,3 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja2 %
Kesämökit58
Työpaikat alueella389

Porvoo: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Porvoo

  1. 06830 Kulloonkylä33 008 €
  2. 07110 Hinthaara32 363 €
  3. 07310 Sannainen31 370 €
  4. 06650 Hamari30 990 €
  5. 06500 Saksala-Suomenkylä30 832 €
  6. 07320 Jakari-Sannäs30 783 €
  7. 06530 Kerkkoo30 372 €
  8. 07350 Gäddrag30 055 €
  9. 06450 Eestinmäki-Ernestas30 014 €
  10. 06200 Porvoo itäinen29 937 €
  11. 07280 Ilola29 819 €
  12. 06950 Emäsalo29 326 €

Kaikki 24 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 06500 Saksala-Suomenkylä30 832 €
  2. 06530 Kerkkoo30 372 €
  3. 06650 Hamari30 990 €
  4. 06830 Kulloonkylä33 008 €
  5. 06850 Kulloo–
  6. 06880 Kärrby30 370 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.