Postinumeroalue · Hämeenlinna

13270 Ruununmylly

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat1 742koko maa 5 635 971
Mediaanitulo32 244 €+22 % vs. koko maa
Keski-ikä39 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut52 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 13270 Ruununmylly (Hämeenlinna) asui 1 742 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 39 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 40,1 km², joten asukkaita on 43 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 32 244 € vuodessa verojen jälkeen, 22 % enemmän kuin koko maassa. Se on 114. korkein 2 927 alueesta ja 1. kunnan 27 postinumeroalueesta.

35 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista enemmän.

Korkeakoulututkinto on 52 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 6,8 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 704 asuntokuntaa, keskimäärin 2,50 henkeä taloudessa, ja 90 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 13270 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat32 244 €
Keskitulo, asukkaat38 537 €
Mediaanitulo, taloudet59 656 €
Keskitulo, taloudet69 081 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

11 %54 %35 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1525,3 %
16–195,0 %
20–296,3 %
30–3913,0 %
40–4916,5 %
50–5912,5 %
60–6910,1 %
70–799,1 %
80+2,3 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (1 255 henkeä).

Vain perusaste11,4 %
Ylioppilastutkinto4,7 %
Ammatillinen32,2 %
Alempi korkeakoulu32,0 %
Ylempi korkeakoulu19,8 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset48,6 %
Työttömät3,6 %
Opiskelijat6,8 %
Eläkeläiset16,1 %
Lapset 0–1423,5 %
Muut1,4 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat704
Henkeä / asuntokunta2,50
Omistusasunnoissa90 %
Vuokra-asunnoissa9 %
Yksinasuvien taloudet27 %
Lapsitaloudet37 %
Asuntojen keskikoko113,7 m²
Asumisväljyys46,3 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja5 %
Kesämökit157
Työpaikat alueella166

Hämeenlinna: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Hämeenlinna

  1. 13300 Käikälä31 476 €
  2. 13430 Hattelmala30 594 €
  3. 13220 Sairio29 807 €
  4. 14770 Eteläinen28 164 €
  5. 13500 Jukola27 482 €
  6. 14500 Iittala26 971 €
  7. 13210 Hätilä26 450 €
  8. 14300 Renko kk26 234 €
  9. 16960 Iso-Evo25 797 €
  10. 14680 Alvettula25 617 €
  11. 14820 Syrjäntaka25 503 €
  12. 13130 Kauriala25 396 €

Kaikki 27 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 13210 Hätilä26 450 €
  2. 13220 Sairio29 807 €
  3. 13250 Katuma21 849 €
  4. 13300 Käikälä31 476 €
  5. 13330 Harviala33 058 €
  6. 13430 Hattelmala30 594 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.