Postinumeroalue · Hämeenlinna

13220 Sairio

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat1 823koko maa 5 635 971
Mediaanitulo29 807 €+13 % vs. koko maa
Keski-ikä47 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut49 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 13220 Sairio (Hämeenlinna) asui 1 823 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 47 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 4,6 km², joten asukkaita on 397 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 29 807 € vuodessa verojen jälkeen, 13 % enemmän kuin koko maassa. Se on 320. korkein 2 927 alueesta ja 4. kunnan 27 postinumeroalueesta.

26 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 49 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 9,2 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 879 asuntokuntaa, keskimäärin 2,10 henkeä taloudessa, ja 81 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 13220 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat29 807 €
Keskitulo, asukkaat32 785 €
Mediaanitulo, taloudet49 730 €
Keskitulo, taloudet56 349 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

13 %61 %26 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1514,6 %
16–194,2 %
20–296,4 %
30–3912,3 %
40–4914,2 %
50–5911,9 %
60–6915,9 %
70–7914,3 %
80+6,2 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (1 518 henkeä).

Vain perusaste15,9 %
Ylioppilastutkinto5,6 %
Ammatillinen29,2 %
Alempi korkeakoulu28,0 %
Ylempi korkeakoulu21,3 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset44,4 %
Työttömät4,5 %
Opiskelijat5,4 %
Eläkeläiset30,4 %
Lapset 0–1413,7 %
Muut1,7 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat879
Henkeä / asuntokunta2,10
Omistusasunnoissa81 %
Vuokra-asunnoissa19 %
Yksinasuvien taloudet35 %
Lapsitaloudet21 %
Asuntojen keskikoko83,7 m²
Asumisväljyys41,5 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja36 %
Kesämökit30
Työpaikat alueella219

Hämeenlinna: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Hämeenlinna

  1. 13270 Ruununmylly32 244 €
  2. 13300 Käikälä31 476 €
  3. 13430 Hattelmala30 594 €
  4. 14770 Eteläinen28 164 €
  5. 13500 Jukola27 482 €
  6. 14500 Iittala26 971 €
  7. 13210 Hätilä26 450 €
  8. 14300 Renko kk26 234 €
  9. 16960 Iso-Evo25 797 €
  10. 14680 Alvettula25 617 €
  11. 14820 Syrjäntaka25 503 €
  12. 13130 Kauriala25 396 €

Kaikki 27 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 13130 Kauriala25 396 €
  2. 13200 Keinusaari24 391 €
  3. 13210 Hätilä26 450 €
  4. 13250 Katuma21 849 €
  5. 13270 Ruununmylly32 244 €
  6. 13300 Käikälä31 476 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.