Postinumeroalue · Hämeenlinna

13130 Kauriala

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat6 209koko maa 5 635 971
Mediaanitulo25 396 €−4 % vs. koko maa
Keski-ikä46 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut35 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 13130 Kauriala (Hämeenlinna) asui 6 209 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 46 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 9,1 km², joten asukkaita on 686 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 25 396 € vuodessa verojen jälkeen, 4 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 407. korkein 2 927 alueesta ja 13. kunnan 27 postinumeroalueesta.

16 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 35 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 11,9 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 3 699 asuntokuntaa, keskimäärin 1,70 henkeä taloudessa, ja 53 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 13130 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat25 396 €
Keskitulo, asukkaat28 221 €
Mediaanitulo, taloudet31 065 €
Keskitulo, taloudet39 894 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

18 %65 %16 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1512,7 %
16–195,2 %
20–2911,6 %
30–3913,1 %
40–4911,7 %
50–5911,8 %
60–6913,3 %
70–7913,4 %
80+7,2 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (5 256 henkeä).

Vain perusaste20,7 %
Ylioppilastutkinto5,9 %
Ammatillinen38,1 %
Alempi korkeakoulu23,8 %
Ylempi korkeakoulu11,5 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset41,4 %
Työttömät5,6 %
Opiskelijat8,1 %
Eläkeläiset30,4 %
Lapset 0–1411,6 %
Muut2,8 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat3 699
Henkeä / asuntokunta1,70
Omistusasunnoissa53 %
Vuokra-asunnoissa46 %
Yksinasuvien taloudet58 %
Lapsitaloudet16 %
Asuntojen keskikoko64,9 m²
Asumisväljyys39,9 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja70 %
Kesämökit2
Työpaikat alueella3 958

Hämeenlinna: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Hämeenlinna

  1. 13270 Ruununmylly32 244 €
  2. 13300 Käikälä31 476 €
  3. 13430 Hattelmala30 594 €
  4. 13220 Sairio29 807 €
  5. 14770 Eteläinen28 164 €
  6. 13500 Jukola27 482 €
  7. 14500 Iittala26 971 €
  8. 13210 Hätilä26 450 €
  9. 14300 Renko kk26 234 €
  10. 16960 Iso-Evo25 797 €
  11. 14680 Alvettula25 617 €
  12. 14820 Syrjäntaka25 503 €

Kaikki 27 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 12950 Vojakkala-Eerolankulma26 908 €
  2. 13100 Hämeenlinna Keskus25 260 €
  3. 13110 Kantola24 624 €
  4. 13200 Keinusaari24 391 €
  5. 13210 Hätilä26 450 €
  6. 13220 Sairio29 807 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.