Postinumeroalue · Hämeenlinna

13500 Jukola

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat11 770koko maa 5 635 971
Mediaanitulo27 482 €+4 % vs. koko maa
Keski-ikä43 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut37 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 13500 Jukola (Hämeenlinna) asui 11 770 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 43 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 110,6 km², joten asukkaita on 106 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 27 482 € vuodessa verojen jälkeen, 4 % enemmän kuin koko maassa. Se on 773. korkein 2 927 alueesta ja 6. kunnan 27 postinumeroalueesta.

19 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 37 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 10,5 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 5 565 asuntokuntaa, keskimäärin 2,10 henkeä taloudessa, ja 66 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 13500 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat27 482 €
Keskitulo, asukkaat29 647 €
Mediaanitulo, taloudet41 871 €
Keskitulo, taloudet48 767 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

15 %65 %19 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1519,0 %
16–195,0 %
20–297,9 %
30–3913,1 %
40–4913,8 %
50–5911,9 %
60–6913,0 %
70–7911,0 %
80+5,2 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (9 220 henkeä).

Vain perusaste19,4 %
Ylioppilastutkinto4,2 %
Ammatillinen39,2 %
Alempi korkeakoulu26,5 %
Ylempi korkeakoulu10,7 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset42,9 %
Työttömät5,0 %
Opiskelijat7,5 %
Eläkeläiset24,6 %
Lapset 0–1417,5 %
Muut2,4 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat5 565
Henkeä / asuntokunta2,10
Omistusasunnoissa66 %
Vuokra-asunnoissa33 %
Yksinasuvien taloudet40 %
Lapsitaloudet25 %
Asuntojen keskikoko86,6 m²
Asumisväljyys41,9 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja30 %
Kesämökit674
Työpaikat alueella1 743

Hämeenlinna: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Hämeenlinna

  1. 13270 Ruununmylly32 244 €
  2. 13300 Käikälä31 476 €
  3. 13430 Hattelmala30 594 €
  4. 13220 Sairio29 807 €
  5. 14770 Eteläinen28 164 €
  6. 14500 Iittala26 971 €
  7. 13210 Hätilä26 450 €
  8. 14300 Renko kk26 234 €
  9. 16960 Iso-Evo25 797 €
  10. 14680 Alvettula25 617 €
  11. 14820 Syrjäntaka25 503 €
  12. 13130 Kauriala25 396 €

Kaikki 27 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 13300 Käikälä31 476 €
  2. 13330 Harviala33 058 €
  3. 13430 Hattelmala30 594 €
  4. 13600 Ojoinen25 178 €
  5. 13700 Parolannummi29 087 €
  6. 13720 Parola27 909 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.