Postinumeroalue · Säkylä

27730 Tuiskula

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat171koko maa 5 635 971
Mediaanitulo24 528 €−7 % vs. koko maa
Keski-ikä51 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut24 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 27730 Tuiskula (Säkylä) asui 171 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 51 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 14,1 km², joten asukkaita on 12 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 24 528 € vuodessa verojen jälkeen, 7 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 704. korkein 2 927 alueesta ja 8. kunnan 10 postinumeroalueesta.

16 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 24 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 5,5 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 78 asuntokuntaa, keskimäärin 2,20 henkeä taloudessa, ja 95 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 27730 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat24 528 €
Keskitulo, asukkaat26 056 €
Mediaanitulo, taloudet47 863 €
Keskitulo, taloudet49 077 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

22 %62 %16 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1513,5 %
16–191,8 %
20–295,3 %
30–399,9 %
40–497,0 %
50–5917,0 %
60–6922,8 %
70–7915,8 %
80+7,0 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (146 henkeä).

Vain perusaste28,1 %
Ylioppilastutkinto3,4 %
Ammatillinen44,5 %
Alempi korkeakoulu20,5 %
Ylempi korkeakoulu3,4 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset40,4 %
Työttömät2,3 %
Opiskelijat4,7 %
Eläkeläiset37,4 %
Lapset 0–1412,3 %
Muut2,9 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat78
Henkeä / asuntokunta2,20
Omistusasunnoissa95 %
Vuokra-asunnoissa4 %
Yksinasuvien taloudet22 %
Lapsitaloudet18 %
Asuntojen keskikoko109,3 m²
Asumisväljyys52,3 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit12
Työpaikat alueella39

Säkylä: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Säkylä

  1. 27840 Kakkuri26 922 €
  2. 27910 Huovinrinne26 843 €
  3. 27920 Otajoki26 202 €
  4. 27800 Säkylä Keskus26 039 €
  5. 27750 Yttilä25 988 €
  6. 27820 Iso-Vimma24 878 €
  7. 27860 Vuori24 605 €
  8. 27710 Köyliö Keskus24 401 €
  9. 27740 Voitoinen21 572 €

Lähimmät postinumerot

  1. 27650 Honkilahti23 179 €
  2. 27670 Mannila25 921 €
  3. 27710 Köyliö Keskus24 401 €
  4. 27740 Voitoinen21 572 €
  5. 27750 Yttilä25 988 €
  6. 27800 Säkylä Keskus26 039 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.