Postinumeroalue · Säkylä
27860 Vuori
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 27860 Vuori (Säkylä) asui 289 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 49 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 70,0 km², joten asukkaita on 4,1 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 24 605 € vuodessa verojen jälkeen, 7 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 673. korkein 2 927 alueesta ja 7. kunnan 10 postinumeroalueesta.
17 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 19 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 6,8 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 139 asuntokuntaa, keskimäärin 2,10 henkeä taloudessa, ja 97 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (242 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Säkylä: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Säkylä
- 27840 Kakkuri26 922 €
- 27910 Huovinrinne26 843 €
- 27920 Otajoki26 202 €
- 27800 Säkylä Keskus26 039 €
- 27750 Yttilä25 988 €
- 27820 Iso-Vimma24 878 €
- 27730 Tuiskula24 528 €
- 27710 Köyliö Keskus24 401 €
- 27740 Voitoinen21 572 €
Lähimmät postinumerot
- 27800 Säkylä Keskus26 039 €
- 27820 Iso-Vimma24 878 €
- 27840 Kakkuri26 922 €
- 27910 Huovinrinne26 843 €
- 27920 Otajoki26 202 €
- 28100 Pori Keskus22 636 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.