Postinumeroalue · Säkylä

27910 Huovinrinne

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat164koko maa 5 635 971
Mediaanitulo26 843 €+2 % vs. koko maa
Keski-ikä43 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut26 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 27910 Huovinrinne (Säkylä) asui 164 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 43 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 2,7 km², joten asukkaita on 60 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 26 843 € vuodessa verojen jälkeen, 2 % enemmän kuin koko maassa. Se on 964. korkein 2 927 alueesta ja 2. kunnan 10 postinumeroalueesta.

10 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 26 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 5,6 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 127 asuntokuntaa, keskimäärin 1,30 henkeä taloudessa, ja 35 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 27910 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat26 843 €
Keskitulo, asukkaat27 766 €
Mediaanitulo, taloudet29 429 €
Keskitulo, taloudet32 920 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

13 %77 %10 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–157,3 %
16–193,7 %
20–2924,4 %
30–3916,5 %
40–4911,0 %
50–5911,6 %
60–6912,8 %
70–799,8 %
80+3,0 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (150 henkeä).

Vain perusaste14,7 %
Ylioppilastutkinto11,3 %
Ammatillinen48,0 %
Alempi korkeakoulu17,3 %
Ylempi korkeakoulu8,7 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset62,2 %
Työttömät3,7 %
Opiskelijat3,0 %
Eläkeläiset22,6 %
Lapset 0–147,3 %
Muut1,2 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat127
Henkeä / asuntokunta1,30
Omistusasunnoissa35 %
Vuokra-asunnoissa65 %
Yksinasuvien taloudet79 %
Lapsitaloudet7 %
Asuntojen keskikoko58,1 m²
Asumisväljyys44,0 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja45 %
Työpaikat alueella631

Säkylä: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Säkylä

  1. 27840 Kakkuri26 922 €
  2. 27920 Otajoki26 202 €
  3. 27800 Säkylä Keskus26 039 €
  4. 27750 Yttilä25 988 €
  5. 27820 Iso-Vimma24 878 €
  6. 27860 Vuori24 605 €
  7. 27730 Tuiskula24 528 €
  8. 27710 Köyliö Keskus24 401 €
  9. 27740 Voitoinen21 572 €

Lähimmät postinumerot

  1. 27820 Iso-Vimma24 878 €
  2. 27840 Kakkuri26 922 €
  3. 27860 Vuori24 605 €
  4. 27920 Otajoki26 202 €
  5. 28100 Pori Keskus22 636 €
  6. 28120 Käppärä-Isomäki23 167 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.