Postinumeroalue · Säkylä

27750 Yttilä

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat269koko maa 5 635 971
Mediaanitulo25 988 €−1 % vs. koko maa
Keski-ikä55 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut21 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 27750 Yttilä (Säkylä) asui 269 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 55 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 70,7 km², joten asukkaita on 3,8 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 25 988 € vuodessa verojen jälkeen, 1 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 201. korkein 2 927 alueesta ja 5. kunnan 10 postinumeroalueesta.

16 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 21 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 12,5 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 148 asuntokuntaa, keskimäärin 1,80 henkeä taloudessa, ja 95 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 27750 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat25 988 €
Keskitulo, asukkaat27 985 €
Mediaanitulo, taloudet38 858 €
Keskitulo, taloudet46 397 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

17 %68 %16 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–158,2 %
16–192,2 %
20–294,1 %
30–394,5 %
40–4912,6 %
50–5920,1 %
60–6921,2 %
70–7919,7 %
80+7,4 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (245 henkeä).

Vain perusaste23,3 %
Ylioppilastutkinto3,3 %
Ammatillinen52,7 %
Alempi korkeakoulu16,7 %
Ylempi korkeakoulu4,1 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset41,6 %
Työttömät5,9 %
Opiskelijat4,1 %
Eläkeläiset38,3 %
Lapset 0–147,4 %
Muut2,6 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat148
Henkeä / asuntokunta1,80
Omistusasunnoissa95 %
Vuokra-asunnoissa4 %
Yksinasuvien taloudet43 %
Lapsitaloudet9 %
Asuntojen keskikoko99,3 m²
Asumisväljyys56,0 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit206
Työpaikat alueella81

Säkylä: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Säkylä

  1. 27840 Kakkuri26 922 €
  2. 27910 Huovinrinne26 843 €
  3. 27920 Otajoki26 202 €
  4. 27800 Säkylä Keskus26 039 €
  5. 27820 Iso-Vimma24 878 €
  6. 27860 Vuori24 605 €
  7. 27730 Tuiskula24 528 €
  8. 27710 Köyliö Keskus24 401 €
  9. 27740 Voitoinen21 572 €

Lähimmät postinumerot

  1. 27710 Köyliö Keskus24 401 €
  2. 27730 Tuiskula24 528 €
  3. 27740 Voitoinen21 572 €
  4. 27800 Säkylä Keskus26 039 €
  5. 27820 Iso-Vimma24 878 €
  6. 27840 Kakkuri26 922 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.