Postinumeroalue · Kangasniemi

51200 Kangasniemi Keskus

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat3 527koko maa 5 635 971
Mediaanitulo22 801 €−13 % vs. koko maa
Keski-ikä54 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut26 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 51200 Kangasniemi Keskus asui 3 527 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 54 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 445,6 km², joten asukkaita on 7,9 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 22 801 € vuodessa verojen jälkeen, 13 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 272. korkein 2 927 alueesta ja 10. kunnan 11 postinumeroalueesta.

13 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 26 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 12,9 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 2 004 asuntokuntaa, keskimäärin 1,70 henkeä taloudessa, ja 72 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 51200 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat22 801 €
Keskitulo, asukkaat26 480 €
Mediaanitulo, taloudet31 595 €
Keskitulo, taloudet39 949 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

21 %66 %13 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1511,6 %
16–193,1 %
20–295,1 %
30–398,5 %
40–499,1 %
50–5912,2 %
60–6918,5 %
70–7919,5 %
80+12,4 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (3 056 henkeä).

Vain perusaste27,7 %
Ylioppilastutkinto2,8 %
Ammatillinen43,7 %
Alempi korkeakoulu19,9 %
Ylempi korkeakoulu6,0 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset33,2 %
Työttömät4,9 %
Opiskelijat3,7 %
Eläkeläiset44,4 %
Lapset 0–1410,7 %
Muut3,0 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat2 004
Henkeä / asuntokunta1,70
Omistusasunnoissa72 %
Vuokra-asunnoissa26 %
Yksinasuvien taloudet53 %
Lapsitaloudet13 %
Asuntojen keskikoko81,5 m²
Asumisväljyys49,1 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja21 %
Kesämökit1 672
Työpaikat alueella1 221

Kangasniemi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Kangasniemi

  1. 51380 Synsiö26 860 €
  2. 51360 Koivula-Synsiö26 001 €
  3. 51270 Kutemajärvi25 142 €
  4. 51260 Tahkomäki25 083 €
  5. 51440 Vuojalahti24 766 €
  6. 51460 Luusniemi24 761 €
  7. 51310 Levä23 546 €
  8. 51430 Läsäkoski23 532 €
  9. 51340 Hännilä-Särkiharju23 155 €
  10. 51335 Kaihlamäki21 600 €

Lähimmät postinumerot

  1. 50800 Annilanselkä29 287 €
  2. 50970 Ihastjärvi26 888 €
  3. 51130 Vanhamäki19 201 €
  4. 51260 Tahkomäki25 083 €
  5. 51270 Kutemajärvi25 142 €
  6. 51310 Levä23 546 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.