Postinumeroalue · Kangasniemi

51360 Koivula-Synsiö

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat176koko maa 5 635 971
Mediaanitulo26 001 €−1 % vs. koko maa
Keski-ikä48 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut31 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 51360 Koivula-Synsiö (Kangasniemi) asui 176 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 48 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 142,2 km², joten asukkaita on 1,2 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 26 001 € vuodessa verojen jälkeen, 1 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 194. korkein 2 927 alueesta ja 2. kunnan 11 postinumeroalueesta.

20 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 31 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 10,0 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 84 asuntokuntaa, keskimäärin 2,10 henkeä taloudessa, ja 88 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 51360 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat26 001 €
Keskitulo, asukkaat30 987 €
Mediaanitulo, taloudet39 711 €
Keskitulo, taloudet54 252 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

21 %59 %20 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1514,2 %
16–195,1 %
20–294,5 %
30–3911,4 %
40–4912,5 %
50–5914,8 %
60–6913,1 %
70–7918,8 %
80+5,7 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (145 henkeä).

Vain perusaste20,0 %
Ylioppilastutkinto1,4 %
Ammatillinen47,6 %
Alempi korkeakoulu23,4 %
Ylempi korkeakoulu7,6 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset46,0 %
Työttömät5,1 %
Opiskelijat6,3 %
Eläkeläiset28,4 %
Lapset 0–1413,6 %
Muut0,6 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat84
Henkeä / asuntokunta2,10
Omistusasunnoissa88 %
Vuokra-asunnoissa7 %
Yksinasuvien taloudet33 %
Lapsitaloudet23 %
Asuntojen keskikoko103,4 m²
Asumisväljyys52,4 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit175
Työpaikat alueella14

Kangasniemi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Kangasniemi

  1. 51380 Synsiö26 860 €
  2. 51270 Kutemajärvi25 142 €
  3. 51260 Tahkomäki25 083 €
  4. 51440 Vuojalahti24 766 €
  5. 51460 Luusniemi24 761 €
  6. 51310 Levä23 546 €
  7. 51430 Läsäkoski23 532 €
  8. 51340 Hännilä-Särkiharju23 155 €
  9. 51200 Kangasniemi Keskus22 801 €
  10. 51335 Kaihlamäki21 600 €

Lähimmät postinumerot

  1. 51310 Levä23 546 €
  2. 51335 Kaihlamäki21 600 €
  3. 51340 Hännilä-Särkiharju23 155 €
  4. 51380 Synsiö26 860 €
  5. 51420 Harjumaa-Pajulankylä24 999 €
  6. 51430 Läsäkoski23 532 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.