Postinumeroalue · Kangasniemi

51340 Hännilä-Särkiharju

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat234koko maa 5 635 971
Mediaanitulo23 155 €−12 % vs. koko maa
Keski-ikä54 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut17 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 51340 Hännilä-Särkiharju (Kangasniemi) asui 234 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 54 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 137,6 km², joten asukkaita on 1,7 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 23 155 € vuodessa verojen jälkeen, 12 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 174. korkein 2 927 alueesta ja 9. kunnan 11 postinumeroalueesta.

14 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 17 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 9,8 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 114 asuntokuntaa, keskimäärin 2,10 henkeä taloudessa, ja 97 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 51340 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat23 155 €
Keskitulo, asukkaat26 782 €
Mediaanitulo, taloudet37 903 €
Keskitulo, taloudet48 120 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

32 %54 %14 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–159,4 %
16–196,0 %
20–293,8 %
30–395,6 %
40–4912,8 %
50–5917,1 %
60–6918,4 %
70–7918,4 %
80+8,5 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (204 henkeä).

Vain perusaste27,5 %
Ylioppilastutkinto4,4 %
Ammatillinen51,0 %
Alempi korkeakoulu11,8 %
Ylempi korkeakoulu5,4 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset43,2 %
Työttömät4,7 %
Opiskelijat7,7 %
Eläkeläiset35,0 %
Lapset 0–147,7 %
Muut1,7 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat114
Henkeä / asuntokunta2,10
Omistusasunnoissa97 %
Vuokra-asunnoissa1 %
Yksinasuvien taloudet38 %
Lapsitaloudet17 %
Asuntojen keskikoko107,7 m²
Asumisväljyys55,8 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit238
Työpaikat alueella14

Kangasniemi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Kangasniemi

  1. 51380 Synsiö26 860 €
  2. 51360 Koivula-Synsiö26 001 €
  3. 51270 Kutemajärvi25 142 €
  4. 51260 Tahkomäki25 083 €
  5. 51440 Vuojalahti24 766 €
  6. 51460 Luusniemi24 761 €
  7. 51310 Levä23 546 €
  8. 51430 Läsäkoski23 532 €
  9. 51200 Kangasniemi Keskus22 801 €
  10. 51335 Kaihlamäki21 600 €

Lähimmät postinumerot

  1. 51270 Kutemajärvi25 142 €
  2. 51310 Levä23 546 €
  3. 51335 Kaihlamäki21 600 €
  4. 51360 Koivula-Synsiö26 001 €
  5. 51380 Synsiö26 860 €
  6. 51420 Harjumaa-Pajulankylä24 999 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.