Postinumeroalue · Kangasniemi
51335 Kaihlamäki
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 51335 Kaihlamäki (Kangasniemi) asui 38 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 47 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 5,1 km², joten asukkaita on 7,4 neliökilometrillä.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 21 600 € vuodessa verojen jälkeen, 18 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 586. korkein 2 927 alueesta ja 11. kunnan 11 postinumeroalueesta.
13 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 13 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Alueella on 18 asuntokuntaa, keskimäärin – henkeä taloudessa, ja 0 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (31 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Kangasniemi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Kangasniemi
- 51380 Synsiö26 860 €
- 51360 Koivula-Synsiö26 001 €
- 51270 Kutemajärvi25 142 €
- 51260 Tahkomäki25 083 €
- 51440 Vuojalahti24 766 €
- 51460 Luusniemi24 761 €
- 51310 Levä23 546 €
- 51430 Läsäkoski23 532 €
- 51340 Hännilä-Särkiharju23 155 €
- 51200 Kangasniemi Keskus22 801 €
Lähimmät postinumerot
- 51260 Tahkomäki25 083 €
- 51270 Kutemajärvi25 142 €
- 51310 Levä23 546 €
- 51340 Hännilä-Särkiharju23 155 €
- 51360 Koivula-Synsiö26 001 €
- 51380 Synsiö26 860 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.