Postinumeroalue · Lapua

62130 Hellanmaa

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat453koko maa 5 635 971
Mediaanitulo26 799 €+2 % vs. koko maa
Keski-ikä48 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut25 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 62130 Hellanmaa (Lapua) asui 453 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 48 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 59,5 km², joten asukkaita on 7,6 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 26 799 € vuodessa verojen jälkeen, 2 % enemmän kuin koko maassa. Se on 972. korkein 2 927 alueesta ja 2. kunnan 11 postinumeroalueesta.

14 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 25 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 7,0 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 197 asuntokuntaa, keskimäärin 2,30 henkeä taloudessa, ja 91 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 62130 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat26 799 €
Keskitulo, asukkaat28 871 €
Mediaanitulo, taloudet47 322 €
Keskitulo, taloudet53 774 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

20 %66 %14 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1517,2 %
16–194,2 %
20–294,6 %
30–399,5 %
40–499,9 %
50–5917,7 %
60–6914,8 %
70–7918,1 %
80+4,0 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (365 henkeä).

Vain perusaste20,0 %
Ylioppilastutkinto2,5 %
Ammatillinen52,3 %
Alempi korkeakoulu21,9 %
Ylempi korkeakoulu3,3 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset41,3 %
Työttömät3,1 %
Opiskelijat5,3 %
Eläkeläiset32,5 %
Lapset 0–1415,9 %
Muut2,0 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat197
Henkeä / asuntokunta2,30
Omistusasunnoissa91 %
Vuokra-asunnoissa7 %
Yksinasuvien taloudet26 %
Lapsitaloudet22 %
Asuntojen keskikoko116,9 m²
Asumisväljyys51,8 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit23
Työpaikat alueella116

Lapua: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Lapua

  1. 62280 Mustamaa27 884 €
  2. 62190 Ruha26 777 €
  3. 62160 Karhunkylä26 591 €
  4. 62185 Mäki-Paavola26 277 €
  5. 62100 Lapua Keskus26 079 €
  6. 62165 Tiisteenjoki24 388 €
  7. 62290 Hirvikylä24 240 €
  8. 62170 Lakaluoma23 708 €
  9. 62175 Ylikylä-Mäenpää23 413 €
  10. 62295 Kauhajärvi20 882 €

Lähimmät postinumerot

  1. 61960 Kyrönlatva18 375 €
  2. 61980 Päntäne22 475 €
  3. 62100 Lapua Keskus26 079 €
  4. 62150 Rintakangas27 824 €
  5. 62160 Karhunkylä26 591 €
  6. 62165 Tiisteenjoki24 388 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.