Postinumeroalue · Lapua

62160 Karhunkylä

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat515koko maa 5 635 971
Mediaanitulo26 591 €+1 % vs. koko maa
Keski-ikä47 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut30 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 62160 Karhunkylä (Lapua) asui 515 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 47 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 44,1 km², joten asukkaita on 12 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 26 591 € vuodessa verojen jälkeen, lähes sama kuin koko maassa. Se on 1 029. korkein 2 927 alueesta ja 4. kunnan 11 postinumeroalueesta.

18 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 30 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 5,7 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 226 asuntokuntaa, keskimäärin 2,30 henkeä taloudessa, ja 92 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 62160 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat26 591 €
Keskitulo, asukkaat28 736 €
Mediaanitulo, taloudet47 592 €
Keskitulo, taloudet53 707 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

18 %64 %18 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1515,7 %
16–196,0 %
20–296,0 %
30–398,2 %
40–4912,0 %
50–5917,9 %
60–6912,8 %
70–7914,6 %
80+6,8 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (418 henkeä).

Vain perusaste20,6 %
Ylioppilastutkinto2,2 %
Ammatillinen46,9 %
Alempi korkeakoulu24,9 %
Ylempi korkeakoulu5,5 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset44,7 %
Työttömät2,7 %
Opiskelijat6,0 %
Eläkeläiset29,3 %
Lapset 0–1414,6 %
Muut2,7 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat226
Henkeä / asuntokunta2,30
Omistusasunnoissa92 %
Vuokra-asunnoissa6 %
Yksinasuvien taloudet28 %
Lapsitaloudet25 %
Asuntojen keskikoko115,9 m²
Asumisväljyys53,5 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit41
Työpaikat alueella49

Lapua: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Lapua

  1. 62280 Mustamaa27 884 €
  2. 62130 Hellanmaa26 799 €
  3. 62190 Ruha26 777 €
  4. 62185 Mäki-Paavola26 277 €
  5. 62100 Lapua Keskus26 079 €
  6. 62165 Tiisteenjoki24 388 €
  7. 62290 Hirvikylä24 240 €
  8. 62170 Lakaluoma23 708 €
  9. 62175 Ylikylä-Mäenpää23 413 €
  10. 62295 Kauhajärvi20 882 €

Lähimmät postinumerot

  1. 62100 Lapua Keskus26 079 €
  2. 62130 Hellanmaa26 799 €
  3. 62150 Rintakangas27 824 €
  4. 62165 Tiisteenjoki24 388 €
  5. 62170 Lakaluoma23 708 €
  6. 62175 Ylikylä-Mäenpää23 413 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.