Postinumeroalue · Lapua
62185 Mäki-Paavola
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 62185 Mäki-Paavola (Lapua) asui 111 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 47 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 48,3 km², joten asukkaita on 2,3 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 26 277 € vuodessa verojen jälkeen, lähes sama kuin koko maassa. Se on 1 111. korkein 2 927 alueesta ja 5. kunnan 11 postinumeroalueesta.
26 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 34 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 8,8 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 46 asuntokuntaa, keskimäärin 2,40 henkeä taloudessa, ja 93 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (93 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Lapua: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Lapua
- 62280 Mustamaa27 884 €
- 62130 Hellanmaa26 799 €
- 62190 Ruha26 777 €
- 62160 Karhunkylä26 591 €
- 62100 Lapua Keskus26 079 €
- 62165 Tiisteenjoki24 388 €
- 62290 Hirvikylä24 240 €
- 62170 Lakaluoma23 708 €
- 62175 Ylikylä-Mäenpää23 413 €
- 62295 Kauhajärvi20 882 €
Lähimmät postinumerot
- 62165 Tiisteenjoki24 388 €
- 62170 Lakaluoma23 708 €
- 62175 Ylikylä-Mäenpää23 413 €
- 62190 Ruha26 777 €
- 62200 Kauhava Keskus24 130 €
- 62220 Pernaa26 833 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.