Postinumeroalue · Lapua

62190 Ruha

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat570koko maa 5 635 971
Mediaanitulo26 777 €+2 % vs. koko maa
Keski-ikä44 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut30 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 62190 Ruha (Lapua) asui 570 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 44 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 46,2 km², joten asukkaita on 12 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 26 777 € vuodessa verojen jälkeen, 2 % enemmän kuin koko maassa. Se on 979. korkein 2 927 alueesta ja 3. kunnan 11 postinumeroalueesta.

15 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 30 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 8,2 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 243 asuntokuntaa, keskimäärin 2,30 henkeä taloudessa, ja 95 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 62190 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat26 777 €
Keskitulo, asukkaat28 460 €
Mediaanitulo, taloudet49 848 €
Keskitulo, taloudet54 008 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

15 %70 %15 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1516,3 %
16–195,4 %
20–299,3 %
30–3911,6 %
40–4912,8 %
50–5915,8 %
60–6915,3 %
70–799,3 %
80+4,2 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (459 henkeä).

Vain perusaste19,6 %
Ylioppilastutkinto3,5 %
Ammatillinen47,3 %
Alempi korkeakoulu23,7 %
Ylempi korkeakoulu5,9 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset47,0 %
Työttömät4,2 %
Opiskelijat6,8 %
Eläkeläiset24,4 %
Lapset 0–1415,3 %
Muut2,3 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat243
Henkeä / asuntokunta2,30
Omistusasunnoissa95 %
Vuokra-asunnoissa3 %
Yksinasuvien taloudet27 %
Lapsitaloudet25 %
Asuntojen keskikoko111,8 m²
Asumisväljyys49,8 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit26
Työpaikat alueella42

Lapua: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Lapua

  1. 62280 Mustamaa27 884 €
  2. 62130 Hellanmaa26 799 €
  3. 62160 Karhunkylä26 591 €
  4. 62185 Mäki-Paavola26 277 €
  5. 62100 Lapua Keskus26 079 €
  6. 62165 Tiisteenjoki24 388 €
  7. 62290 Hirvikylä24 240 €
  8. 62170 Lakaluoma23 708 €
  9. 62175 Ylikylä-Mäenpää23 413 €
  10. 62295 Kauhajärvi20 882 €

Lähimmät postinumerot

  1. 62170 Lakaluoma23 708 €
  2. 62175 Ylikylä-Mäenpää23 413 €
  3. 62185 Mäki-Paavola26 277 €
  4. 62200 Kauhava Keskus24 130 €
  5. 62220 Pernaa26 833 €
  6. 62230 Jylhä26 131 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.