Postinumeroalue · Sodankylä

99560 Orakylä

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat260koko maa 5 635 971
Mediaanitulo28 838 €+9 % vs. koko maa
Keski-ikä49 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut34 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 99560 Orakylä (Sodankylä) asui 260 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 49 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 202,7 km², joten asukkaita on 1,3 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 28 838 € vuodessa verojen jälkeen, 9 % enemmän kuin koko maassa. Se on 491. korkein 2 927 alueesta ja 2. kunnan 21 postinumeroalueesta.

21 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 34 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 7,9 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 124 asuntokuntaa, keskimäärin 2,10 henkeä taloudessa, ja 85 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 99560 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat28 838 €
Keskitulo, asukkaat30 273 €
Mediaanitulo, taloudet48 167 €
Keskitulo, taloudet53 584 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

18 %61 %21 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1512,7 %
16–194,6 %
20–292,3 %
30–3913,1 %
40–4913,1 %
50–5911,2 %
60–6925,8 %
70–7913,8 %
80+3,5 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (218 henkeä).

Vain perusaste14,7 %
Ylioppilastutkinto1,8 %
Ammatillinen49,5 %
Alempi korkeakoulu24,8 %
Ylempi korkeakoulu9,2 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset45,0 %
Työttömät3,8 %
Opiskelijat5,4 %
Eläkeläiset32,3 %
Lapset 0–1411,2 %
Muut2,3 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat124
Henkeä / asuntokunta2,10
Omistusasunnoissa85 %
Vuokra-asunnoissa9 %
Yksinasuvien taloudet29 %
Lapsitaloudet19 %
Asuntojen keskikoko99,9 m²
Asumisväljyys48,3 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit106
Työpaikat alueella6

Sodankylä: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Sodankylä

  1. 99540 Torvinen29 023 €
  2. 99650 Sattanen27 911 €
  3. 99610 Siurunmaa27 502 €
  4. 99600 Sodankylä Keskus27 320 €
  5. 99555 Luosto26 657 €
  6. 99620 Kelujärvi26 354 €
  7. 99510 Raudanjoki – Seipäjärvi25 570 €
  8. 99720 Riipi25 161 €
  9. 99660 Kersilö24 897 €
  10. 99710 Vaalajärvi24 709 €
  11. 99550 Aska – Orakylä23 953 €
  12. 99530 Vuojärvi23 684 €

Kaikki 27 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 99540 Torvinen29 023 €
  2. 99550 Aska – Orakylä23 953 €
  3. 99555 Luosto26 657 €
  4. 99600 Sodankylä Keskus27 320 €
  5. 99610 Siurunmaa27 502 €
  6. 99620 Kelujärvi26 354 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.