Postinumeroalue · Sodankylä

99610 Siurunmaa

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat41koko maa 5 635 971
Mediaanitulo27 502 €+4 % vs. koko maa
Keski-ikä47 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut33 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 99610 Siurunmaa (Sodankylä) asui 41 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 47 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 31,3 km², joten asukkaita on 1,3 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 27 502 € vuodessa verojen jälkeen, 4 % enemmän kuin koko maassa. Se on 765. korkein 2 927 alueesta ja 4. kunnan 21 postinumeroalueesta.

24 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 33 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Alueella on 18 asuntokuntaa, keskimäärin – henkeä taloudessa, ja 0 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 99610 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat27 502 €
Keskitulo, asukkaat29 546 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

12 %64 %24 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1517,1 %
16–192,4 %
20–299,8 %
30–399,8 %
40–497,3 %
50–599,8 %
60–6924,4 %
70–7917,1 %
80+2,4 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (33 henkeä).

Vain perusaste18,2 %
Ylioppilastutkinto3,0 %
Ammatillinen45,5 %
Alempi korkeakoulu18,2 %
Ylempi korkeakoulu15,2 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset51,2 %
Työttömät0,0 %
Opiskelijat7,3 %
Eläkeläiset29,3 %
Lapset 0–1412,2 %
Muut0,0 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat18
Henkeä / asuntokunta–
Omistusasunnoissa0 %
Vuokra-asunnoissa0 %
Asuntojen keskikoko117,0 m²
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit4
Työpaikat alueella1

Sodankylä: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Sodankylä

  1. 99540 Torvinen29 023 €
  2. 99560 Orakylä28 838 €
  3. 99650 Sattanen27 911 €
  4. 99600 Sodankylä Keskus27 320 €
  5. 99555 Luosto26 657 €
  6. 99620 Kelujärvi26 354 €
  7. 99510 Raudanjoki – Seipäjärvi25 570 €
  8. 99720 Riipi25 161 €
  9. 99660 Kersilö24 897 €
  10. 99710 Vaalajärvi24 709 €
  11. 99550 Aska – Orakylä23 953 €
  12. 99530 Vuojärvi23 684 €

Kaikki 27 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 99555 Luosto26 657 €
  2. 99560 Orakylä28 838 €
  3. 99600 Sodankylä Keskus27 320 €
  4. 99620 Kelujärvi26 354 €
  5. 99640 Tanhua20 589 €
  6. 99645 Lokka17 654 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.