Postinumeroalue · Sodankylä

99600 Sodankylä Keskus

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat5 259koko maa 5 635 971
Mediaanitulo27 320 €+4 % vs. koko maa
Keski-ikä47 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut30 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 99600 Sodankylä Keskus asui 5 259 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 47 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 2 334,2 km², joten asukkaita on 2,3 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 27 320 € vuodessa verojen jälkeen, 4 % enemmän kuin koko maassa. Se on 829. korkein 2 927 alueesta ja 5. kunnan 21 postinumeroalueesta.

18 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 30 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 5,3 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 2 781 asuntokuntaa, keskimäärin 1,90 henkeä taloudessa, ja 60 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 99600 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat27 320 €
Keskitulo, asukkaat28 819 €
Mediaanitulo, taloudet38 458 €
Keskitulo, taloudet44 867 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

13 %68 %18 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1514,7 %
16–193,5 %
20–298,3 %
30–3913,9 %
40–4910,9 %
50–5912,1 %
60–6915,5 %
70–7913,3 %
80+7,9 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (4 380 henkeä).

Vain perusaste20,3 %
Ylioppilastutkinto3,0 %
Ammatillinen46,9 %
Alempi korkeakoulu21,3 %
Ylempi korkeakoulu8,5 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset45,7 %
Työttömät2,5 %
Opiskelijat4,3 %
Eläkeläiset31,5 %
Lapset 0–1413,7 %
Muut2,3 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat2 781
Henkeä / asuntokunta1,90
Omistusasunnoissa60 %
Vuokra-asunnoissa39 %
Yksinasuvien taloudet49 %
Lapsitaloudet17 %
Asuntojen keskikoko79,2 m²
Asumisväljyys44,1 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja19 %
Kesämökit296
Työpaikat alueella2 543

Sodankylä: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Sodankylä

  1. 99540 Torvinen29 023 €
  2. 99560 Orakylä28 838 €
  3. 99650 Sattanen27 911 €
  4. 99610 Siurunmaa27 502 €
  5. 99555 Luosto26 657 €
  6. 99620 Kelujärvi26 354 €
  7. 99510 Raudanjoki – Seipäjärvi25 570 €
  8. 99720 Riipi25 161 €
  9. 99660 Kersilö24 897 €
  10. 99710 Vaalajärvi24 709 €
  11. 99550 Aska – Orakylä23 953 €
  12. 99530 Vuojärvi23 684 €

Kaikki 27 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 99550 Aska – Orakylä23 953 €
  2. 99555 Luosto26 657 €
  3. 99560 Orakylä28 838 €
  4. 99610 Siurunmaa27 502 €
  5. 99620 Kelujärvi26 354 €
  6. 99640 Tanhua20 589 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.