Postinumeroalue · Sodankylä

99620 Kelujärvi

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat215koko maa 5 635 971
Mediaanitulo26 354 €±0 % vs. koko maa
Keski-ikä50 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut21 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 99620 Kelujärvi (Sodankylä) asui 215 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 50 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 284,7 km², joten asukkaita on 0,8 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 26 354 € vuodessa verojen jälkeen, lähes sama kuin koko maassa. Se on 1 091. korkein 2 927 alueesta ja 7. kunnan 21 postinumeroalueesta.

16 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 21 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 6,5 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 112 asuntokuntaa, keskimäärin 1,90 henkeä taloudessa, ja 94 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 99620 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat26 354 €
Keskitulo, asukkaat27 326 €
Mediaanitulo, taloudet44 057 €
Keskitulo, taloudet45 464 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

23 %61 %16 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1511,2 %
16–193,3 %
20–295,6 %
30–3914,9 %
40–498,4 %
50–5915,3 %
60–6918,1 %
70–7920,0 %
80+3,3 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (185 henkeä).

Vain perusaste22,7 %
Ylioppilastutkinto1,1 %
Ammatillinen55,7 %
Alempi korkeakoulu17,8 %
Ylempi korkeakoulu2,7 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset46,5 %
Työttömät3,3 %
Opiskelijat3,7 %
Eläkeläiset32,6 %
Lapset 0–1410,7 %
Muut3,3 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat112
Henkeä / asuntokunta1,90
Omistusasunnoissa94 %
Vuokra-asunnoissa4 %
Yksinasuvien taloudet35 %
Lapsitaloudet20 %
Asuntojen keskikoko93,4 m²
Asumisväljyys49,8 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit79
Työpaikat alueella19

Sodankylä: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Sodankylä

  1. 99540 Torvinen29 023 €
  2. 99560 Orakylä28 838 €
  3. 99650 Sattanen27 911 €
  4. 99610 Siurunmaa27 502 €
  5. 99600 Sodankylä Keskus27 320 €
  6. 99555 Luosto26 657 €
  7. 99510 Raudanjoki – Seipäjärvi25 570 €
  8. 99720 Riipi25 161 €
  9. 99660 Kersilö24 897 €
  10. 99710 Vaalajärvi24 709 €
  11. 99550 Aska – Orakylä23 953 €
  12. 99530 Vuojärvi23 684 €

Kaikki 27 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 99560 Orakylä28 838 €
  2. 99600 Sodankylä Keskus27 320 €
  3. 99610 Siurunmaa27 502 €
  4. 99640 Tanhua20 589 €
  5. 99645 Lokka17 654 €
  6. 99650 Sattanen27 911 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.