Postinumeroalue · Nurmijärvi

01800 Klaukkala Keskus

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat11 355koko maa 5 635 971
Mediaanitulo29 822 €+13 % vs. koko maa
Keski-ikä40 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut34 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 01800 Klaukkala Keskus (Nurmijärvi) asui 11 355 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 40 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 21,4 km², joten asukkaita on 531 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 29 822 € vuodessa verojen jälkeen, 13 % enemmän kuin koko maassa. Se on 317. korkein 2 927 alueesta ja 10. kunnan 12 postinumeroalueesta.

27 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 34 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 9,7 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 5 631 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 57 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 01800 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat29 822 €
Keskitulo, asukkaat32 563 €
Mediaanitulo, taloudet41 363 €
Keskitulo, taloudet51 109 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

14 %59 %27 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1520,3 %
16–194,7 %
20–2911,7 %
30–3915,2 %
40–4913,7 %
50–5912,2 %
60–699,8 %
70–798,4 %
80+4,1 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (8 791 henkeä).

Vain perusaste23,1 %
Ylioppilastutkinto6,7 %
Ammatillinen36,1 %
Alempi korkeakoulu22,4 %
Ylempi korkeakoulu11,6 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset48,4 %
Työttömät5,2 %
Opiskelijat6,4 %
Eläkeläiset18,0 %
Lapset 0–1419,0 %
Muut3,0 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat5 631
Henkeä / asuntokunta2,00
Omistusasunnoissa57 %
Vuokra-asunnoissa43 %
Yksinasuvien taloudet46 %
Lapsitaloudet26 %
Asuntojen keskikoko75,5 m²
Asumisväljyys38,6 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja55 %
Kesämökit75
Työpaikat alueella2 481

Nurmijärvi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Nurmijärvi

  1. 01840 Klaukkala32 970 €
  2. 01830 Lepsämä32 809 €
  3. 01820 Haikala32 800 €
  4. 01860 Perttula31 791 €
  5. 01810 Luhtajoki31 162 €
  6. 05100 Röykkä30 878 €
  7. 05450 Nukari30 693 €
  8. 05200 Rajamäki30 554 €
  9. 01940 Palojoki30 296 €
  10. 01900 Nurmijärvi Keskus29 075 €
  11. 05250 Kiljava27 411 €

Lähimmät postinumerot

  1. 01740 Tuupakan teollisuusalue27 956 €
  2. 01750 Keimola32 490 €
  3. 01760 Seutula29 392 €
  4. 01810 Luhtajoki31 162 €
  5. 01820 Haikala32 800 €
  6. 01830 Lepsämä32 809 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.