Postinumeroalue · Nurmijärvi
01860 Perttula
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 01860 Perttula (Nurmijärvi) asui 1 949 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 44 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 58,5 km², joten asukkaita on 33 neliökilometrillä.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 31 791 € vuodessa verojen jälkeen, 21 % enemmän kuin koko maassa. Se on 143. korkein 2 927 alueesta ja 4. kunnan 12 postinumeroalueesta.
33 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista enemmän.
Korkeakoulututkinto on 34 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 6,9 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 781 asuntokuntaa, keskimäärin 2,50 henkeä taloudessa, ja 95 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (1 512 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Nurmijärvi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Nurmijärvi
- 01840 Klaukkala32 970 €
- 01830 Lepsämä32 809 €
- 01820 Haikala32 800 €
- 01810 Luhtajoki31 162 €
- 05100 Röykkä30 878 €
- 05450 Nukari30 693 €
- 05200 Rajamäki30 554 €
- 01940 Palojoki30 296 €
- 01800 Klaukkala Keskus29 822 €
- 01900 Nurmijärvi Keskus29 075 €
- 05250 Kiljava27 411 €
Lähimmät postinumerot
- 01820 Haikala32 800 €
- 01830 Lepsämä32 809 €
- 01840 Klaukkala32 970 €
- 01900 Nurmijärvi Keskus29 075 €
- 01940 Palojoki30 296 €
- 02100 Tapiola34 967 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.