Postinumeroalue · Nurmijärvi

01900 Nurmijärvi Keskus

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat9 149koko maa 5 635 971
Mediaanitulo29 075 €+10 % vs. koko maa
Keski-ikä45 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut33 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 01900 Nurmijärvi Keskus asui 9 149 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 45 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 77,7 km², joten asukkaita on 118 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 29 075 € vuodessa verojen jälkeen, 10 % enemmän kuin koko maassa. Se on 444. korkein 2 927 alueesta ja 11. kunnan 12 postinumeroalueesta.

25 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 33 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 9,5 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 4 595 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 64 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 01900 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat29 075 €
Keskitulo, asukkaat32 330 €
Mediaanitulo, taloudet42 221 €
Keskitulo, taloudet52 265 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

15 %60 %25 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1516,7 %
16–194,8 %
20–299,5 %
30–3911,6 %
40–4912,3 %
50–5914,9 %
60–6912,3 %
70–7911,2 %
80+6,8 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (7 404 henkeä).

Vain perusaste23,0 %
Ylioppilastutkinto6,2 %
Ammatillinen37,9 %
Alempi korkeakoulu22,5 %
Ylempi korkeakoulu10,3 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset45,6 %
Työttömät4,8 %
Opiskelijat6,3 %
Eläkeläiset25,2 %
Lapset 0–1415,2 %
Muut2,9 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat4 595
Henkeä / asuntokunta2,00
Omistusasunnoissa64 %
Vuokra-asunnoissa35 %
Yksinasuvien taloudet46 %
Lapsitaloudet21 %
Asuntojen keskikoko84,4 m²
Asumisväljyys43,4 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja44 %
Kesämökit34
Työpaikat alueella4 402

Nurmijärvi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Nurmijärvi

  1. 01840 Klaukkala32 970 €
  2. 01830 Lepsämä32 809 €
  3. 01820 Haikala32 800 €
  4. 01860 Perttula31 791 €
  5. 01810 Luhtajoki31 162 €
  6. 05100 Röykkä30 878 €
  7. 05450 Nukari30 693 €
  8. 05200 Rajamäki30 554 €
  9. 01940 Palojoki30 296 €
  10. 01800 Klaukkala Keskus29 822 €
  11. 05250 Kiljava27 411 €

Lähimmät postinumerot

  1. 01830 Lepsämä32 809 €
  2. 01840 Klaukkala32 970 €
  3. 01860 Perttula31 791 €
  4. 01940 Palojoki30 296 €
  5. 02100 Tapiola34 967 €
  6. 02110 Otsolahti34 296 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.