Postinumeroalue · Nurmijärvi

01830 Lepsämä

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat2 394koko maa 5 635 971
Mediaanitulo32 809 €+25 % vs. koko maa
Keski-ikä41 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut37 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 01830 Lepsämä (Nurmijärvi) asui 2 394 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 41 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 35,1 km², joten asukkaita on 68 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 32 809 € vuodessa verojen jälkeen, 25 % enemmän kuin koko maassa. Se on 85. korkein 2 927 alueesta ja 2. kunnan 12 postinumeroalueesta.

34 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista enemmän.

Korkeakoulututkinto on 37 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 6,5 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 899 asuntokuntaa, keskimäärin 2,70 henkeä taloudessa, ja 97 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 01830 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat32 809 €
Keskitulo, asukkaat35 786 €
Mediaanitulo, taloudet67 492 €
Keskitulo, taloudet71 626 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

13 %53 %34 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1522,0 %
16–196,7 %
20–295,6 %
30–3911,4 %
40–4914,7 %
50–5916,0 %
60–6912,2 %
70–797,9 %
80+3,4 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (1 788 henkeä).

Vain perusaste19,8 %
Ylioppilastutkinto6,5 %
Ammatillinen36,9 %
Alempi korkeakoulu24,8 %
Ylempi korkeakoulu12,0 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset49,5 %
Työttömät3,4 %
Opiskelijat7,5 %
Eläkeläiset16,8 %
Lapset 0–1420,3 %
Muut2,6 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat899
Henkeä / asuntokunta2,70
Omistusasunnoissa97 %
Vuokra-asunnoissa2 %
Yksinasuvien taloudet20 %
Lapsitaloudet33 %
Asuntojen keskikoko126,8 m²
Asumisväljyys48,4 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit44
Työpaikat alueella328

Nurmijärvi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Nurmijärvi

  1. 01840 Klaukkala32 970 €
  2. 01820 Haikala32 800 €
  3. 01860 Perttula31 791 €
  4. 01810 Luhtajoki31 162 €
  5. 05100 Röykkä30 878 €
  6. 05450 Nukari30 693 €
  7. 05200 Rajamäki30 554 €
  8. 01940 Palojoki30 296 €
  9. 01800 Klaukkala Keskus29 822 €
  10. 01900 Nurmijärvi Keskus29 075 €
  11. 05250 Kiljava27 411 €

Lähimmät postinumerot

  1. 01800 Klaukkala Keskus29 822 €
  2. 01810 Luhtajoki31 162 €
  3. 01820 Haikala32 800 €
  4. 01840 Klaukkala32 970 €
  5. 01860 Perttula31 791 €
  6. 01900 Nurmijärvi Keskus29 075 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.