Postinumeroalue · Nurmijärvi

01810 Luhtajoki

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat673koko maa 5 635 971
Mediaanitulo31 162 €+18 % vs. koko maa
Keski-ikä42 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut33 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 01810 Luhtajoki (Nurmijärvi) asui 673 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 42 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 14,2 km², joten asukkaita on 47 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 31 162 € vuodessa verojen jälkeen, 18 % enemmän kuin koko maassa. Se on 186. korkein 2 927 alueesta ja 5. kunnan 12 postinumeroalueesta.

29 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 33 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 8,8 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 260 asuntokuntaa, keskimäärin 2,60 henkeä taloudessa, ja 90 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 01810 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat31 162 €
Keskitulo, asukkaat34 612 €
Mediaanitulo, taloudet63 739 €
Keskitulo, taloudet69 438 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

16 %55 %29 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1519,0 %
16–197,4 %
20–297,3 %
30–398,8 %
40–4914,7 %
50–5920,1 %
60–6910,5 %
70–798,9 %
80+3,3 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (518 henkeä).

Vain perusaste24,1 %
Ylioppilastutkinto8,5 %
Ammatillinen34,6 %
Alempi korkeakoulu21,6 %
Ylempi korkeakoulu11,2 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset50,8 %
Työttömät4,9 %
Opiskelijat7,4 %
Eläkeläiset16,8 %
Lapset 0–1417,8 %
Muut2,2 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat260
Henkeä / asuntokunta2,60
Omistusasunnoissa90 %
Vuokra-asunnoissa8 %
Yksinasuvien taloudet24 %
Lapsitaloudet31 %
Asuntojen keskikoko121,2 m²
Asumisväljyys48,4 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja1 %
Kesämökit10
Työpaikat alueella148

Nurmijärvi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Nurmijärvi

  1. 01840 Klaukkala32 970 €
  2. 01830 Lepsämä32 809 €
  3. 01820 Haikala32 800 €
  4. 01860 Perttula31 791 €
  5. 05100 Röykkä30 878 €
  6. 05450 Nukari30 693 €
  7. 05200 Rajamäki30 554 €
  8. 01940 Palojoki30 296 €
  9. 01800 Klaukkala Keskus29 822 €
  10. 01900 Nurmijärvi Keskus29 075 €
  11. 05250 Kiljava27 411 €

Lähimmät postinumerot

  1. 01750 Keimola32 490 €
  2. 01760 Seutula29 392 €
  3. 01800 Klaukkala Keskus29 822 €
  4. 01820 Haikala32 800 €
  5. 01830 Lepsämä32 809 €
  6. 01840 Klaukkala32 970 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.