Postinumeroalue · Inkoo
10160 Degerby
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 10160 Degerby (Inkoo) asui 874 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 44 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 63,5 km², joten asukkaita on 14 neliökilometrillä.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 31 843 € vuodessa verojen jälkeen, 21 % enemmän kuin koko maassa. Se on 140. korkein 2 927 alueesta ja 2. kunnan 7 postinumeroalueesta.
34 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista enemmän.
Korkeakoulututkinto on 41 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 3,8 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 366 asuntokuntaa, keskimäärin 2,40 henkeä taloudessa, ja 91 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (708 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Inkoo: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Inkoo
- 10140 Päivölä31 851 €
- 10120 Tähtelä30 056 €
- 10230 Inkoo Asemanseutu29 134 €
- 10250 Fagervik28 750 €
- 10210 Inkoo Keskus28 667 €
- 10270 Barösund26 419 €
Lähimmät postinumerot
- 09930 Leppäkorpi26 423 €
- 10120 Tähtelä30 056 €
- 10140 Päivölä31 851 €
- 10210 Inkoo Keskus28 667 €
- 10230 Inkoo Asemanseutu29 134 €
- 10250 Fagervik28 750 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.