Postinumeroalue · Inkoo

10270 Barösund

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat144koko maa 5 635 971
Mediaanitulo26 419 €±0 % vs. koko maa
Keski-ikä50 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut34 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 10270 Barösund (Inkoo) asui 144 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 50 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 42,9 km², joten asukkaita on 3,4 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 26 419 € vuodessa verojen jälkeen, lähes sama kuin koko maassa. Se on 1 074. korkein 2 927 alueesta ja 7. kunnan 7 postinumeroalueesta.

23 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 34 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 4,5 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 63 asuntokuntaa, keskimäärin 2,30 henkeä taloudessa, ja 92 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 10270 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat26 419 €
Keskitulo, asukkaat27 394 €
Mediaanitulo, taloudet44 866 €
Keskitulo, taloudet53 201 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

26 %51 %23 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1512,5 %
16–194,2 %
20–296,9 %
30–395,6 %
40–4913,2 %
50–5920,8 %
60–6914,6 %
70–7916,0 %
80+6,3 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (122 henkeä).

Vain perusaste25,4 %
Ylioppilastutkinto3,3 %
Ammatillinen37,7 %
Alempi korkeakoulu16,4 %
Ylempi korkeakoulu17,2 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset44,4 %
Työttömät2,1 %
Opiskelijat4,2 %
Eläkeläiset30,6 %
Lapset 0–1412,5 %
Muut6,3 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat63
Henkeä / asuntokunta2,30
Omistusasunnoissa92 %
Vuokra-asunnoissa6 %
Yksinasuvien taloudet37 %
Lapsitaloudet21 %
Asuntojen keskikoko111,9 m²
Asumisväljyys46,1 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit825
Työpaikat alueella42

Inkoo: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Inkoo

  1. 10140 Päivölä31 851 €
  2. 10160 Degerby31 843 €
  3. 10120 Tähtelä30 056 €
  4. 10230 Inkoo Asemanseutu29 134 €
  5. 10250 Fagervik28 750 €
  6. 10210 Inkoo Keskus28 667 €

Lähimmät postinumerot

  1. 10210 Inkoo Keskus28 667 €
  2. 10230 Inkoo Asemanseutu29 134 €
  3. 10250 Fagervik28 750 €
  4. 10300 Karjaa Keskus25 961 €
  5. 10320 Bäljars25 542 €
  6. 10330 Pinjainen26 414 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.