Postinumeroalue · Inkoo

10230 Inkoo Asemanseutu

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat354koko maa 5 635 971
Mediaanitulo29 134 €+11 % vs. koko maa
Keski-ikä44 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut36 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 10230 Inkoo Asemanseutu asui 354 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 44 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 39,8 km², joten asukkaita on 8,9 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 29 134 € vuodessa verojen jälkeen, 11 % enemmän kuin koko maassa. Se on 432. korkein 2 927 alueesta ja 4. kunnan 7 postinumeroalueesta.

25 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 36 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 7,3 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 150 asuntokuntaa, keskimäärin 2,30 henkeä taloudessa, ja 87 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 10230 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat29 134 €
Keskitulo, asukkaat33 449 €
Mediaanitulo, taloudet52 786 €
Keskitulo, taloudet61 234 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

21 %54 %25 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1519,2 %
16–194,8 %
20–295,6 %
30–3913,0 %
40–4911,0 %
50–5917,2 %
60–6916,1 %
70–797,6 %
80+5,4 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (280 henkeä).

Vain perusaste19,3 %
Ylioppilastutkinto7,9 %
Ammatillinen37,1 %
Alempi korkeakoulu22,5 %
Ylempi korkeakoulu13,2 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset46,9 %
Työttömät3,7 %
Opiskelijat4,8 %
Eläkeläiset21,5 %
Lapset 0–1418,9 %
Muut4,2 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat150
Henkeä / asuntokunta2,30
Omistusasunnoissa87 %
Vuokra-asunnoissa11 %
Yksinasuvien taloudet32 %
Lapsitaloudet22 %
Asuntojen keskikoko115,4 m²
Asumisväljyys53,3 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja1 %
Kesämökit50
Työpaikat alueella107

Inkoo: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Inkoo

  1. 10140 Päivölä31 851 €
  2. 10160 Degerby31 843 €
  3. 10120 Tähtelä30 056 €
  4. 10250 Fagervik28 750 €
  5. 10210 Inkoo Keskus28 667 €
  6. 10270 Barösund26 419 €

Lähimmät postinumerot

  1. 10140 Päivölä31 851 €
  2. 10160 Degerby31 843 €
  3. 10210 Inkoo Keskus28 667 €
  4. 10250 Fagervik28 750 €
  5. 10270 Barösund26 419 €
  6. 10300 Karjaa Keskus25 961 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.