Postinumeroalue · Inkoo

10250 Fagervik

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat139koko maa 5 635 971
Mediaanitulo28 750 €+9 % vs. koko maa
Keski-ikä51 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut37 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 10250 Fagervik (Inkoo) asui 139 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 51 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 29,5 km², joten asukkaita on 4,7 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 28 750 € vuodessa verojen jälkeen, 9 % enemmän kuin koko maassa. Se on 504. korkein 2 927 alueesta ja 5. kunnan 7 postinumeroalueesta.

26 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 37 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 7,2 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 72 asuntokuntaa, keskimäärin 1,90 henkeä taloudessa, ja 88 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 10250 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat28 750 €
Keskitulo, asukkaat39 643 €
Mediaanitulo, taloudet47 152 €
Keskitulo, taloudet64 470 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

17 %56 %26 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1512,9 %
16–192,9 %
20–292,2 %
30–3910,1 %
40–4913,7 %
50–5918,0 %
60–6918,7 %
70–7915,8 %
80+5,8 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (117 henkeä).

Vain perusaste20,5 %
Ylioppilastutkinto5,1 %
Ammatillinen37,6 %
Alempi korkeakoulu29,1 %
Ylempi korkeakoulu7,7 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset46,0 %
Työttömät3,6 %
Opiskelijat3,6 %
Eläkeläiset30,2 %
Lapset 0–1412,2 %
Muut4,3 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat72
Henkeä / asuntokunta1,90
Omistusasunnoissa88 %
Vuokra-asunnoissa8 %
Yksinasuvien taloudet42 %
Lapsitaloudet17 %
Asuntojen keskikoko105,1 m²
Asumisväljyys57,2 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja1 %
Kesämökit121
Työpaikat alueella16

Inkoo: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Inkoo

  1. 10140 Päivölä31 851 €
  2. 10160 Degerby31 843 €
  3. 10120 Tähtelä30 056 €
  4. 10230 Inkoo Asemanseutu29 134 €
  5. 10210 Inkoo Keskus28 667 €
  6. 10270 Barösund26 419 €

Lähimmät postinumerot

  1. 10160 Degerby31 843 €
  2. 10210 Inkoo Keskus28 667 €
  3. 10230 Inkoo Asemanseutu29 134 €
  4. 10270 Barösund26 419 €
  5. 10300 Karjaa Keskus25 961 €
  6. 10320 Bäljars25 542 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.