Postinumeroalue · Inkoo

10210 Inkoo Keskus

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat2 768koko maa 5 635 971
Mediaanitulo28 667 €+9 % vs. koko maa
Keski-ikä49 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut41 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 10210 Inkoo Keskus asui 2 768 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 49 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 72,3 km², joten asukkaita on 38 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 28 667 € vuodessa verojen jälkeen, 9 % enemmän kuin koko maassa. Se on 524. korkein 2 927 alueesta ja 6. kunnan 7 postinumeroalueesta.

25 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 41 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 6,0 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 1 386 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 78 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 10210 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat28 667 €
Keskitulo, asukkaat32 476 €
Mediaanitulo, taloudet44 703 €
Keskitulo, taloudet53 652 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

14 %60 %25 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1514,5 %
16–194,0 %
20–295,7 %
30–3910,3 %
40–4911,1 %
50–5915,1 %
60–6914,8 %
70–7915,7 %
80+8,9 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (2 303 henkeä).

Vain perusaste22,3 %
Ylioppilastutkinto5,5 %
Ammatillinen31,0 %
Alempi korkeakoulu26,7 %
Ylempi korkeakoulu14,5 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset43,5 %
Työttömät2,8 %
Opiskelijat5,2 %
Eläkeläiset32,6 %
Lapset 0–1413,5 %
Muut2,5 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat1 386
Henkeä / asuntokunta2,00
Omistusasunnoissa78 %
Vuokra-asunnoissa21 %
Yksinasuvien taloudet41 %
Lapsitaloudet19 %
Asuntojen keskikoko97,5 m²
Asumisväljyys50,5 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja21 %
Kesämökit550
Työpaikat alueella707

Inkoo: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Inkoo

  1. 10140 Päivölä31 851 €
  2. 10160 Degerby31 843 €
  3. 10120 Tähtelä30 056 €
  4. 10230 Inkoo Asemanseutu29 134 €
  5. 10250 Fagervik28 750 €
  6. 10270 Barösund26 419 €

Lähimmät postinumerot

  1. 10120 Tähtelä30 056 €
  2. 10140 Päivölä31 851 €
  3. 10160 Degerby31 843 €
  4. 10230 Inkoo Asemanseutu29 134 €
  5. 10250 Fagervik28 750 €
  6. 10270 Barösund26 419 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.