Postinumeroalue · Hämeenlinna

13200 Keinusaari

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat2 381koko maa 5 635 971
Mediaanitulo24 391 €−7 % vs. koko maa
Keski-ikä50 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut37 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 13200 Keinusaari (Hämeenlinna) asui 2 381 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 50 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 0,5 km², joten asukkaita on 5 113 neliökilometrillä, mikä on kaupunkimaisen tiheää.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 24 391 € vuodessa verojen jälkeen, 7 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 752. korkein 2 927 alueesta ja 19. kunnan 27 postinumeroalueesta.

13 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 37 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 13,3 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 1 712 asuntokuntaa, keskimäärin 1,40 henkeä taloudessa, ja 30 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 13200 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat24 391 €
Keskitulo, asukkaat26 913 €
Mediaanitulo, taloudet29 004 €
Keskitulo, taloudet35 018 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

19 %69 %13 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–153,8 %
16–193,4 %
20–2922,3 %
30–3913,0 %
40–497,9 %
50–598,9 %
60–6912,9 %
70–7915,8 %
80+11,9 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (2 272 henkeä).

Vain perusaste20,1 %
Ylioppilastutkinto9,7 %
Ammatillinen32,8 %
Alempi korkeakoulu24,8 %
Ylempi korkeakoulu12,7 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset42,0 %
Työttömät6,5 %
Opiskelijat8,1 %
Eläkeläiset37,4 %
Lapset 0–143,6 %
Muut2,4 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat1 712
Henkeä / asuntokunta1,40
Omistusasunnoissa30 %
Vuokra-asunnoissa70 %
Yksinasuvien taloudet69 %
Lapsitaloudet4 %
Asuntojen keskikoko49,0 m²
Asumisväljyys36,4 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja95 %
Työpaikat alueella1 798

Hämeenlinna: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Hämeenlinna

  1. 13270 Ruununmylly32 244 €
  2. 13300 Käikälä31 476 €
  3. 13430 Hattelmala30 594 €
  4. 13220 Sairio29 807 €
  5. 14770 Eteläinen28 164 €
  6. 13500 Jukola27 482 €
  7. 14500 Iittala26 971 €
  8. 13210 Hätilä26 450 €
  9. 14300 Renko kk26 234 €
  10. 16960 Iso-Evo25 797 €
  11. 14680 Alvettula25 617 €
  12. 14820 Syrjäntaka25 503 €

Kaikki 27 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 13100 Hämeenlinna Keskus25 260 €
  2. 13110 Kantola24 624 €
  3. 13130 Kauriala25 396 €
  4. 13210 Hätilä26 450 €
  5. 13220 Sairio29 807 €
  6. 13250 Katuma21 849 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.