Postinumeroalue · Kiuruvesi

74630 Heinäkylä

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat188koko maa 5 635 971
Mediaanitulo24 677 €−6 % vs. koko maa
Keski-ikä48 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut27 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 74630 Heinäkylä (Kiuruvesi) asui 188 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 48 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 56,6 km², joten asukkaita on 3,3 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 24 677 € vuodessa verojen jälkeen, 6 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 653. korkein 2 927 alueesta ja 5. kunnan 11 postinumeroalueesta.

15 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 27 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 8,0 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 87 asuntokuntaa, keskimäärin 2,10 henkeä taloudessa, ja 92 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 74630 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat24 677 €
Keskitulo, asukkaat27 372 €
Mediaanitulo, taloudet45 994 €
Keskitulo, taloudet49 578 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

20 %65 %15 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1514,4 %
16–192,1 %
20–298,5 %
30–399,0 %
40–4916,5 %
50–599,6 %
60–6920,7 %
70–7914,4 %
80+4,8 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (158 henkeä).

Vain perusaste17,1 %
Ylioppilastutkinto3,2 %
Ammatillinen53,2 %
Alempi korkeakoulu20,9 %
Ylempi korkeakoulu5,7 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset43,1 %
Työttömät3,7 %
Opiskelijat4,8 %
Eläkeläiset34,0 %
Lapset 0–1412,8 %
Muut1,6 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat87
Henkeä / asuntokunta2,10
Omistusasunnoissa92 %
Vuokra-asunnoissa5 %
Yksinasuvien taloudet30 %
Lapsitaloudet18 %
Asuntojen keskikoko98,9 m²
Asumisväljyys50,3 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit59
Työpaikat alueella21

Kiuruvesi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Kiuruvesi

  1. 74940 Remeskylä-Tihilänkangas25 321 €
  2. 74610 Honkaranta25 131 €
  3. 74680 Myllyniemi24 837 €
  4. 74740 Aittojärvi24 706 €
  5. 74670 Rapakkojoki23 631 €
  6. 74840 Koppeloharju23 585 €
  7. 74720 Niemiskylä23 409 €
  8. 74770 Kalliokylä22 556 €
  9. 74700 Kiuruvesi Keskus22 472 €
  10. 74640 Sulkavanjärvi21 404 €
  11. 74980 Tihilänkangas–

Lähimmät postinumerot

  1. 74590 Kurenpolvi26 285 €
  2. 74595 Runni23 243 €
  3. 74610 Honkaranta25 131 €
  4. 74640 Sulkavanjärvi21 404 €
  5. 74670 Rapakkojoki23 631 €
  6. 74680 Myllyniemi24 837 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.