Postinumeroalue · Kiuruvesi
74770 Kalliokylä
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 74770 Kalliokylä (Kiuruvesi) asui 61 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 47 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 23,1 km², joten asukkaita on 2,6 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 22 556 € vuodessa verojen jälkeen, 14 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 343. korkein 2 927 alueesta ja 9. kunnan 11 postinumeroalueesta.
22 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 9 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Alueella on 26 asuntokuntaa, keskimäärin – henkeä taloudessa, ja 0 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (46 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Kiuruvesi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Kiuruvesi
- 74940 Remeskylä-Tihilänkangas25 321 €
- 74610 Honkaranta25 131 €
- 74680 Myllyniemi24 837 €
- 74740 Aittojärvi24 706 €
- 74630 Heinäkylä24 677 €
- 74670 Rapakkojoki23 631 €
- 74840 Koppeloharju23 585 €
- 74720 Niemiskylä23 409 €
- 74700 Kiuruvesi Keskus22 472 €
- 74640 Sulkavanjärvi21 404 €
- 74980 Tihilänkangas–
Lähimmät postinumerot
- 74700 Kiuruvesi Keskus22 472 €
- 74720 Niemiskylä23 409 €
- 74740 Aittojärvi24 706 €
- 74840 Koppeloharju23 585 €
- 74940 Remeskylä-Tihilänkangas25 321 €
- 74980 Tihilänkangas–
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.