Postinumeroalue · Kiuruvesi

74700 Kiuruvesi Keskus

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat5 415koko maa 5 635 971
Mediaanitulo22 472 €−15 % vs. koko maa
Keski-ikä50 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut21 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 74700 Kiuruvesi Keskus asui 5 415 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 50 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 720,6 km², joten asukkaita on 7,5 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 22 472 € vuodessa verojen jälkeen, 15 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 369. korkein 2 927 alueesta ja 10. kunnan 11 postinumeroalueesta.

10 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 21 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 13,7 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 2 962 asuntokuntaa, keskimäärin 1,80 henkeä taloudessa, ja 67 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 74700 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat22 472 €
Keskitulo, asukkaat25 153 €
Mediaanitulo, taloudet31 217 €
Keskitulo, taloudet38 300 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

25 %65 %10 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1514,1 %
16–193,9 %
20–296,9 %
30–399,8 %
40–499,9 %
50–5911,6 %
60–6917,1 %
70–7917,0 %
80+9,6 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (4 550 henkeä).

Vain perusaste26,2 %
Ylioppilastutkinto2,6 %
Ammatillinen50,0 %
Alempi korkeakoulu16,7 %
Ylempi korkeakoulu4,4 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset35,0 %
Työttömät5,6 %
Opiskelijat5,0 %
Eläkeläiset39,1 %
Lapset 0–1413,0 %
Muut2,3 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat2 962
Henkeä / asuntokunta1,80
Omistusasunnoissa67 %
Vuokra-asunnoissa32 %
Yksinasuvien taloudet51 %
Lapsitaloudet15 %
Asuntojen keskikoko80,1 m²
Asumisväljyys46,5 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja25 %
Kesämökit367
Työpaikat alueella1 650

Kiuruvesi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Kiuruvesi

  1. 74940 Remeskylä-Tihilänkangas25 321 €
  2. 74610 Honkaranta25 131 €
  3. 74680 Myllyniemi24 837 €
  4. 74740 Aittojärvi24 706 €
  5. 74630 Heinäkylä24 677 €
  6. 74670 Rapakkojoki23 631 €
  7. 74840 Koppeloharju23 585 €
  8. 74720 Niemiskylä23 409 €
  9. 74770 Kalliokylä22 556 €
  10. 74640 Sulkavanjärvi21 404 €
  11. 74980 Tihilänkangas–

Lähimmät postinumerot

  1. 74640 Sulkavanjärvi21 404 €
  2. 74670 Rapakkojoki23 631 €
  3. 74680 Myllyniemi24 837 €
  4. 74720 Niemiskylä23 409 €
  5. 74740 Aittojärvi24 706 €
  6. 74770 Kalliokylä22 556 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.