Postinumeroalue · Kiuruvesi

74670 Rapakkojoki

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat115koko maa 5 635 971
Mediaanitulo23 631 €−10 % vs. koko maa
Keski-ikä48 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut23 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 74670 Rapakkojoki (Kiuruvesi) asui 115 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 48 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 31,6 km², joten asukkaita on 3,6 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 23 631 € vuodessa verojen jälkeen, 10 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 021. korkein 2 927 alueesta ja 6. kunnan 11 postinumeroalueesta.

29 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 23 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Alueella on 53 asuntokuntaa, keskimäärin 2,20 henkeä taloudessa, ja 94 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 74670 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat23 631 €
Keskitulo, asukkaat29 795 €
Mediaanitulo, taloudet41 574 €
Keskitulo, taloudet50 735 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

20 %51 %29 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1519,1 %
16–195,2 %
20–292,6 %
30–398,7 %
40–4912,2 %
50–597,0 %
60–6925,2 %
70–7913,9 %
80+6,1 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (90 henkeä).

Vain perusaste15,6 %
Ylioppilastutkinto3,3 %
Ammatillinen57,8 %
Alempi korkeakoulu16,7 %
Ylempi korkeakoulu6,7 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset33,0 %
Työttömät5,2 %
Opiskelijat5,2 %
Eläkeläiset37,4 %
Lapset 0–1418,3 %
Muut0,9 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat53
Henkeä / asuntokunta2,20
Omistusasunnoissa94 %
Vuokra-asunnoissa4 %
Yksinasuvien taloudet36 %
Lapsitaloudet15 %
Asuntojen keskikoko111,0 m²
Asumisväljyys53,1 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit27
Työpaikat alueella14

Kiuruvesi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Kiuruvesi

  1. 74940 Remeskylä-Tihilänkangas25 321 €
  2. 74610 Honkaranta25 131 €
  3. 74680 Myllyniemi24 837 €
  4. 74740 Aittojärvi24 706 €
  5. 74630 Heinäkylä24 677 €
  6. 74840 Koppeloharju23 585 €
  7. 74720 Niemiskylä23 409 €
  8. 74770 Kalliokylä22 556 €
  9. 74700 Kiuruvesi Keskus22 472 €
  10. 74640 Sulkavanjärvi21 404 €
  11. 74980 Tihilänkangas–

Lähimmät postinumerot

  1. 74610 Honkaranta25 131 €
  2. 74630 Heinäkylä24 677 €
  3. 74640 Sulkavanjärvi21 404 €
  4. 74680 Myllyniemi24 837 €
  5. 74700 Kiuruvesi Keskus22 472 €
  6. 74720 Niemiskylä23 409 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.